Fasulyenin (Phaseolus vulgaris L.) fide aşamasında kuraklığa tepkisi ve toleranslı genotiplerin belirlenmesi
Response of bean (Phaseolus vulgaris L.) to drought and determination of tolerant genotypes at the seedling stage
- Tez No: 270343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERSİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Ziraat, Physiology, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmada farklı düzeyde su uygulamaları (10, 20 ve 30 ml su/bitki) ile oluşturulan kuraklığın, fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotiplerinde bazı bitkisel ve fizyolojik özellikler üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, kuraklığa toleranslı genotipler belirlenmiştir.Çalışmada genotiplere ait tüm (kök boyu, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, bitki boyu, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı, yaprak yaş ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı, yaprak alanı, yaprak sayısı stoma iletkenliği, klorofil miktarı, yaprak sıcaklığı, yaprak elektriksel sızıntısı ve kök elektriksel sızıntısı) özellikler, 30 ml su uygulamasına göre 10 ve 20 ml su düzeylerinden olumsuz etkilenmiştir.Kuraklığa toleranslı genotiplerin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla, 10 ml su uygulamasındaki tüm belirleyici özelliklerinden yararlanılmıştır. Denemede kurağa en toleranslı genotip Yalova 5 olmuştur. Güngör ve Şeker 57'de dikkate alınmaya değer diğer genotipler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of drought was investigated that it was obtained by different water level (10, 20 and 30 ml water/plant) on growth-development and physiological characteristics of bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes. In addition, tolerant genotypes to drought were defined.All of the growth-development characteristics (root length, root fresh weight, root dry weight, plant length, shoot fresh weight, shoot dry weight, leaf fresh weight, leaf dry weight, leaf area, number of leaf, stomatal conductance, chlorophyll content and leaf temperature, leaf electrolyte leakage, root electrolyte leakage) was negatively affected by levels of 10 and 20 ml water, comparison with 30 ml water application.All determinative characteristics in 10 ml water application were used to exhibit of drought tolerant genotypes. The best tolerant genotype was Yalova 5. Also Güngör and Şeker 57 was considerable genotypes.