Farklı tip ticari ruşetlerde üretilen ana arıların kalitesi ve yetiştirme parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of queen honeybee quality and rearing parameters in different commercial mating nuclei
  1. Tez No: 270344
  2. Yazar: YÖNET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YENİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalı?mada, subtropik iklim kuşağında, ticari ana arı yetiştiriciliğinde kullanılan farklı fiziksel ve yapısal özelliklere sahip ana arı yeti?tirme kutularında üretilen ana arıların kalitesi ve yeti?tirme parametrelerinin kar?ıla?tırması amaçlanmaktadır. Çiftleştirme kutusu olarak Plywood (yarı Langstroth), İnci (strafor), Kirchhain (strafor) ve Apimaye (plastik, izoleli) modeller kullanılmı?tır. Ana arı kalitesi olarak; gözden çıkış ağırlığı, spermateka çapı, spermateka hacmi, sperma miktarı ve yeti?tirme parametreleri olarak kabul oranı, kolonilerin kovan terk etme davranışı gibi özellikler ele alınmı?tır.Ortalama larva kabul oranı % 73.27, çiftleşmemişana arı ağırlıkları 194.19±4.20 mg, kabul edilen ana arı oranı % 67.24, çiftleşmiş ana arı ağırlıkları 194.25±3.88 mg, kovan terk etme oran ve süresi % 56,41 ve 13.14±5.07 gün olarak belirlenmiş olup speımateka çapı, hacmi ve sperm sayısı sırası ile 1,25±0.04, 1.026±0.090 mm3 ve 3.935.738±513.429 adet bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of mating nuclei which different physical features offered to the market as a commercial queen honey bee breeders on queen honey bee quality and breeding parameters under subtropical environment condition. Plywood (half Langstroth), Inci (styrofoam), Kirchhain (styrofoam) and Apimaye (plastic, insulated) model mating nuclei were used. Queen bee rearing quality and the parameters for basic bee's grafting acceptance rates, virgin and mated queen weights, spermatecha diameter, volume and number of spermatozoa, queen acceptance rate, disappearing rates and duration were determined.Average grafting acceptance rates 73.27%, virgin and mated queen weights 194.19±4.20 and 194.25±3.88 mg, queen acceptance rate 67.24%, disappearing rates and duration 56.41% and 13.14±5.07 days, spermatecha diameter, volume and number of spermatozoa 1.25±0.04, 1.026±0.090 mm3 and 3.935.738±513.429 were found respectively.