Fasülye (phaseolus vulgaris L.) tohumlarında su alım zararının çıkış gücüne etkisi
- Tez No: 47760
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FASULYE (Phaseotus mtgaris L.) TOHUMLARINDA SU ALİM ZARARININ ÇIKIŞ GÜCÜNE ETKİSİ Yeşim CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı U7 Danışman: Pro£Dr.Atila GÜNAY 1996, Sayfe: 68 Jüri : ProfDr. Atik GÜNAY Prof. Dr. Vedat ŞENİZ Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ Bu araştırma, fasulye {Phaseohts vulgaris L.) tohumlarında su alım zararının çıkış gücü üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 1994-1995 yularında yürütülen bu çalışmada, fasulye çeşitlerinde (1994 yılında; Yalova- 5, 4F-89, 1995 yılında; Yalova-5, 4F-89, Karasu), tohum kabuk rengi (beyaz, kırmış, siyah) ve tohum nemi (% 8, 10, 12, 14, 16 ve 18) fektörlcri ele alınarak, 3 değişik dönemde ekimi yapılan tohumlarda; çıkış oranı, çıkış süresi, fide kuru ağırlığı, verim ve tohum verimi değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda su ahm zararının, beyaz tohum kabuğuna sahip çeşitlerde, renklilere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Tohum neminin ve ekim anındaki toprak sıcaklığının azalması tüm çeşitlerde zararlanmayı artırmış ve bu durum beyaz çeşit için çok daha fazla olmuştur. Tohumlarda su ahm zararı arttıkça elektriksel iletkenlik değerlerinde de artış görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, düşük sıcaklıkiardaki topraklara tohum ekiminden kaçunlması, tohum nem seviyesinin ekim öncesi % 12'nin üzerine çıkarılması ve elektriksel iletkenlik testlerinin ekim öncesi tohum direncinin belirlenmesinde kullanılabilecek bir yöntem olduğu önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Fasulye, Phmeoîas vulgaris, tohum gücü, tohum kabuk rengi, tohum nemi, çıkış, su ahm zararı, elektriksel iletkenlik.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis OCCURRENCE OF IMBIBITION BAMAGE IN BEAN SEEDS {Phaseolus vulgaris L.) AND ITS EFFECTS ON EMERGENCE IN THE FIELD Yeşim CEYLAN Aokara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: ProfDr. Atila GÜNAY 1996, Page: 68 Jury : Prof. Dr. Auk GÜNAY Pro£ Dr. Vedat ŞENÎZ Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ In this study, the effects of imbibition injury on emergence of bean {Phaseolus vulgaris L.) seeds were investigated. The research was conducted in 1994 and 1995 on two (4F-89, Yalova-5), and three (4F- 89, Yalova-5, Karasu) varieties of bean in 1994 and 1995, respectively. The components that taken into account concerning emergence were seed coat colour (white, red, black), seed moisture (8, 10, 12, 14, 16, 18 %) and sowing times (3 different times). The effects of all these on emergence percentage, duration of emergence, seedling dry weight, yield and seed yield were determined. Results clearly showed that white coloured variety was more susceptible to imbibition injury than red or black ones. Reduction in both, seed moisture and soil temperature accelerated injury in all varieties, but that was more prominent in white one. Electrical conductivity (uScm'V seed) readings increased as seed moisture decreased. Precautions for bean sowing can be put as follows: a- Avoid sowing in cold soil, b- Seed moisture must be higher than 12% before sowing, c- Before sowing, electrical conductivity readings must be applied for the sake of precision seedling establishment. KEY WORDS: Bean, Phaseolus vulgaris, seed vigour, coat colour, seed moisture, emergence, imbibition injury, electrical conductivity.