Fasulye (Phaseolus vulgaris L. var. nanus DEKAP.) tohumlarına uygulanan farklı dozlarda gamma ışınlarının M1 bitkilerinin bazı özelliklerine etkisi
The Effects of different doses of gamma rays on lsome characters of M1 plants of dwarf bean (Phaseolus vulgaris L. var. nanus DEKAP.)
  1. Tez No: 16570
  2. Yazar: MÜCELLA TEKEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. C. YAŞAR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
İH ÖZET Yüksek Lisans Tezi FASULYE (Phaseolus vulgaris L.var.nanus DEKAP.) TOHUMLARINA UY GULANAN FARKLI DOZLARDA GAMMA IŞINLARININ Ml BİTKİLERİ NİN BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Mücella TEKEOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç Dr. C. Yaşar ÇİFTÇİ l991,Savfa:38 Jüri : Doç.Dr. C. Yaşar ÇİFTÇt Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Bu araştırma 1990 yılında A.Ü.Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümün de yapılmıştır. Araştırmanın amacı; 4 farklı gamma dozu uygulanan 4F-2629 bodur horoz fasulye tohumlarının kontrol ve M j bitkilerindeki bazı bitki özellikleri üzerine, bu dozların etkilerini belirlemektir. Bu amaçla; materyal olarak 4F-2629 bodur horoz fasulye tohumlan, mutagen olarak da gamma ışınlarının 10, 20, 30 ve 40 kR dozları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Artan gamma dozları, M1 bitkilerinin bakla sayısı dışındaki çıkış oranı, fide boyu, bitki boyu, bitki ağırlığı, bitkide bakla ağırlığı, bitkide dane verimi, hasat indeksi, fertilite ve canlılığın devamlılığı özelliklerinde azalmalara neden olmuştur.tv Bitki bakla sayısındaki bu artış yüksek steriliteden dolayı bitki bakla ağırlığı, bitki dane verimi ve hasat indeksi özellikleri üzerine aynı yönde yansımamıştır. Uygulanan tüm dozlarda toprak yüzeyine çıkış gözlenmesine karşın, 30 ve 40 kR doz uygulamalarındaki bitkiler canlılıklarını sürdüremediklerinden bu doz larda % 100 ölüm saptanmıştır. Fasulyede, gamma ışınlan kullanılarak yapılacak mutasyon ıslahı çalış malarında 20 kR'lık dozun en yüksek doz olarak uygulanmasının gerekliliği önerile bilir. Bu çalışmamız fasulye tohumlarına uygulanan farklı gamma dozlarının; kontrol ve M, bitkilerinde ele alınan bitki özellikleri üzerine olumsuz etkide bulunduğunu ve doz artışıyla birlikte fizyolojik zararın arttığını göstermiştir. Bu özelliklerde ortaya çıkacak farklılıkların; mutant bireylerin belirlenmesinde, M2 ve diğer generasyonlarda yapılacak seleksiyonlarda yardımcı olacağı beklenmektedir. ANAHTAR KELİMELER : 4F-2629 bodur horoz fasulye çeşidi, Phaseolus vulgaris L.var.nanus DEKAP., mutasyon ıslahı, mutagen, gamma ışını.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS ON SOME CHARACTERS OF Mt PLANTS OF DWARF BEAN (Phaseolus vulgaris L.var.nanus DEKAP.) Mücella TEKEOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc.Prof.Dr. C. Yaşar ÇÎFTÇÎ 1991, Page: 38 Jury: Assoc.Prof.Dr. C. Yaşar ÇÎFTÇİ Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Yusuf KIRTOK This research was conducted at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1990. The aim of this research was to determine the effects of different doses of gamma rays on the some characters in controls and Mj plants of dwarf bean. With this aim the dwarf bean variety 4F-2629 was used as material and al so doses of 10 kR, 20 kR, 30 kR and 40 kR of gamma rays were applied. The increasing of gamma rays have caused significant effects which were negative direction on the characters of the rate of emergence, seedling height, plant height, plant weight, pod weight per plant, the seed yield per plant, harvest index, fer tility and the rate of survival plant at harvest time, except the number of pods per p The increasing of number of pods per plant have not caused the increasing of the pods weight per plant, the seed yield per plant and harvest index of sterility which was at high level.vi In 30 kR and 40 kR doses, the plants which were emergence have not sur vived at the harvest time. 100 % lethality was observed in these doses. It is observed that the dose of 20 kR should be used as the highest dose in the mutation breeding researches to be done in future in field bean. These results of this research have shown that, the different doses of gam ma rays have caused negative and significant effects on the characters determined in M j plants and control group. The increasing of gamma rays doses have increased physiological damage. These differences in these characters may help to obtain the mutated plant and to be done selections in M2 generation. KEY WORDS : 4F-2629 dwarf bean, Phaseolus vulgaris L.var.nanus DEKAP., mutation breeding, mutagen, gamma ray.