Bitkisel lif takviyeli geopolimer beton plak elemanların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of vegetable fiberreinforced geopolymer concrete plate elements
  1. Tez No: 822577
  2. Yazar: GAMZE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada yüksek fırın cürufu kullanılarak hacimce toplam %1,5 lif miktarına sahip mikro çelik lifli ile bazalt ve cam elyaf liften oluşan karma lifli 2 adet ve lifsiz kontrol karışımı ile birlikte toplam 3 adet geopolimer beton plak üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen geopolimer plakların lif kullanılmasının diagonal yükleme altındaki mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Geopolimer betonların üretiminde ana bağlayıcı olarak yüksek fırın cürufu kullanılmıştır. Çalışma kapsamından sodyum silikat ve sodyum hidroksit aktivatör olarak kullanılmıştır. Sodyum hidroksit çözeltisi 12 mol konsantrasyonda hazırlanmıştır. Lif cinsi olarak kenevir lif, bazalt lif, cam elyaf lif ve çelik lifler kullanılmıştır. Bu amaçla ilk olarak karışım oranlarının belirlenmesi için ön döküm amacıyla %1 ,%1,5 ve %2 lif oranlarına sahip 40*40*160 mm boyutlarında, 5 grup toplamda 60 adet numune üretilmiştir. 7 ve 28 gün sonunda basınç ve eğilme dayanımlarındaki değişimler irdelenerek en iyi sonuç veren karışım oranı plak için dökülmüştür. Plakların diagonal yükleme altındaki deney sonucundaki grafikleri incelenecek olursa yükleme taşıma kapasitesi ve deplasman değerleri gözlenmektedir. Göstermiş oldukları deplasman değerlerini bakılacak olursa en fazla deplasman çelik lifte gözlenmiştir. Çelik lif göstermiş olduğu yüksek çekme gerilmesinden dolayı deplasman göstermeye uygun niteliktedir. Buna bağlı olarak en yüksek deplasman değeri çelik lifte çıkmıştır. Bazalt Cam elyaf karışımına bakacak olursak çelik lifle eşit taşıma kapasitesine ulaşmasına rağmen çelik lif kadar deplasman gösterememiştir. Lifsiz numune ise hem deplasman değerleri değerlendirildiğinde, hem taşıma kapasitesi değerlendiridiğinde belirgin ölçüde diğerlerinin gerisinde kalmıştır. Bu durumda bazalt cam elyaf takviyeli karışımı taşıma kapasitesi açısından çelik lifli karışım ile aynı olduğundan dolayı alternatif olarak ekonomik nedenlerden dolayı tercih edilebilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 3 geopolymer concrete slabs were produced by using blast furnace slag, with a total fiber content of 1.5% by volume, with micro steel fiber, 2 mixed fiber consisting of basalt and glass fiber fiber, and a fiberless control mixture with a total of 3 geopolymer concrete slabs. The effect of using fiber of the produced geopolymer plates on the mechanical properties under diagonal loading was investigated. Blast furnace slag was used as the main binder in the production of geopolymer concretes. Sodium silicate and sodium hydroxide were used as activators within the scope of the study. Sodium hydroxide solution was prepared at a concentration of 12 moles. Hemp fiber, basalt fiber, glass fiber fiber and steel fibers were used as fiber type. For this purpose, in order to determine the mixing ratios, a total of 60 samples were produced in 5 groups, with the dimensions of 40*40*160 mm with 1%, 1.5% and 2% fiber ratios for precasting. At the end of 7 and 28 days, the changes in compressive and flexural strengths were examined and the mixture ratio that gave the best results was poured for the plate. If the graphics of the plates under diagonal loading are examined, the loading carrying capacity and displacement values are observed. Considering the displacement values they have shown, the highest displacement was observed in the steel fiber. Steel fiber is suitable for displacement due to its high tensile stress. Accordingly, the highest displacement value was found in the steel fiber. If we look at the basalt glass fiber mixture, although it reaches the same bearing capacity as steel fiber, it has not shown as much displacement as steel fiber. The fiberless sample, on the other hand, was significantly behind the others when both the displacement values and the bearing capacity were evaluated. In this case, since the basalt glass fiber reinforced mixture is the same as the steel fiber mixture in terms of carrying capacity, they can be preferred as an alternative for economic reasons.