Gama soft Ba ve Ce çekirdeklerin elektrik ve manyetik dipol uyarılmalarının incelenmesi
Investigation of electric and magnetic dipole excitations of gama soft baryum and ceryum nuclei
- Tez No: 270375
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER KULİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında çift-çift ? -soft çekirdeklerin Rastgele Faz Yaklaşımı (QRPA) yöntemi çerçevesinde elektrik ve manyetik dipol uyarılmalarına karşı gelen makas mod, spin-titreşim ve kolektif uyarılma seviyeleri incelenmiştir. Makas modun rezonans enerjisinin 3 MeV civarında olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı çalışmada 1^+ ve 1- durumlarının özellikleri 2-4 MeV enerji aralığında incelenmiştir. Hesaplama sonuçlarına göre küresel özelliğe sahip çekirdeklerde (N=82 de) B(M1) K=0, K=1 ve B(E1) K=0 dallarının etkileri yok denebilecek kadar az, fakat B(E1)'in K=1 dalının katkısı gözle görülebilir şekilde olduğu görülmüştür. Elektrik dipol uyarılmaları küresel simetriden etkilenmezken güç parametresinin değişimine bağlı olarak farklılık göstermiştir. Ce izotopu için A>140 olan izotopların hepsinin en büyük seviyeleri orbital karakterli olup B(M1) gücüne orbit/spin katkıları yapıcıdır. Rezonans enerjisinin A'ya bağlılığı Ba ve Ce izotopları için genel olarak bir doğru şeklindedir. Bundan dolayı rezonans enerjisinin A'ya bağlılığı zayıftır. Deneysel olarak gözlenen iyi deforme çekirdeklerin makas modunun toplam B(M1) gücünün deformasyon parametresinin karesiyle lineer olarak değişimi, teorik olarak da dönme değişmez model ile tam olarak gösterilmiştir. Yaptığımız hesaplamalar bu sonuçlarla uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
In this study ? -soft nuclei even-even of the Random Phase Apparanimation, the method from electric and magnetic dipole excitations scissors mode, spin-excitation and collective excitations standard analysis were investigated. Resonance energy of scissors mode was known almost to be 3 MeV. Therefore, the study of the properties of 1+ and 1- cases were investigated in the range of 2-4 MeV. According to the results of calculations with the orbicular properties of nucleus (while N=82) B(M1) K=0, K=1 and B(E1) K=0 have no effect of branches from the far less visible, but the contribution to the field of B(E1) K=1 as was seen. Electric dipole excitations was not affected from the orbicular symmetry, strength parameters varied depending on the exchange. Ce isotope which for A>140, greatest of all levels of the isotopes was characterized by the orbital B(M1) strength orbit/spin contribution was constructive. Resonance energy dependence of A was as a general in the correct manner for the Ba and Ce isotopes. Observed experimentally deformed nuclei scissors mode was a good total B (M1) strength parameters of the deformation was linear with the square of the transition, theoretical QRPA exactly as shown. These results were in aggrement with our calculations.