Cern deneyinin geant simülasyon programında tasarlanan dededektörün analizi
The analyse of dedector designed in geant similation programme of Cern experiment
- Tez No: 270377
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Evrenin oluşumu, insanoğlunun asırlardan beri merak ettiği bir konudur. Bu konudaki araştırmalar, devasa büyüklükte hızlandırıcılarla mümkün olabilmektedir. Bunun için tasarlanmış olan ve şimdiye kadar yapılan hem dedektör sistemlerinin hem de deneylerin en büyüğü Cern' de LHC hızlandırıcı sistem üzerine inşa edilmiştir. Bu deneylerden elde edilen veriler de çok büyük olduğundan Grid adı verilen hesaplama sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, deneyden beklenen sonuçlara yakın verileri elde etmek için GEANT adı verilen simülasyon programı düzenlenmiştir. Bu programda istenilen dedektör sistemi sanal olarak kurulmakta ve deney çalıştırılmaktadır. Daha sonra elde edilen verilerle çok daha verimli dedektör sistemleri oluşturulmaya çalışılmaktadır.Bu tez de GEANT programında tasarlanmış tipik bir çift kollu antisimetrik dedektör sistemi ile çalışılmıştır. Dedektörde kullanılan manyetik alan etkisinin parçacık sayılarına ve enerjilere bağlı olarak kalorimetrelerde oluşan durumlar incelenmiş ve grafikleri ROOT programında çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
People wondered how universe was consisted of, how mass of particles was gained, matter and antimatter, superparticles, etc. So, gigantic detector systems were built at Cern for these aims. Four large experiments are made this laboratory: ATLAS, CMS, ALICE and LHCb. It is hoped that data from these experiments will clarify some questions. ROOT and GEANT programmes are used for simulation and analyses.In this thesis, typical detector is designed with Geant Simulation program. Data comes from this detector for different angles of second spectrometer arm. The data is analyzed according to energies of calorimeter, drawing histograms and then fitting.