Bazı özel matrislerin Hadamard çarpımı
Hadamard product of some special matrices
  1. Tez No: 270381
  2. Yazar: AHMET DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, elemanları özel tanımlı sayı dizilerinden oluşan bazı matrislerin Hadamard çarpımları ve bunların genel özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümde, konuyla ilgili olarak yapılan önemli çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölüm, matris normları ve onun özelliklerine ayrıldı. Üçüncü bölümde, matrislerin Hadamard çarpımından bahsedildi. Dördüncü bölümde ise, Pell, Pell-Lucas ve Modified Pell sayıları incelendi ve bu sayı dizilerinin bazı özellikleri bulundu. Bu dizilerden oluşan Hankel matrislerinin çeşitli normları hesaplandı. Dahası, onların spectral normu için alt ve üst sınırları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hadamard product of matrices involving special definition of the sequence and their general properties are examined. The important studying concerning with the subject are mentioned in the first chapter. Second chapter is devoted to the matrix norm and its properties. In the third chapter, the Hadamard product of matrices are mentioned. Pell, Pell-Lucas and Modified Pell sequences are investigated in the last chapter and these sequences are found their some properties. Some norms of Hankel matrices involving these sequence are computed. Further, the lower and upper bounds of theirs spectral norms are found.