Elemanları Pell ve Pell Lucas sayıları olan dairesel matrislerin normları için sınırlar
Bounds of circulant matrices of norms with Pell and Pell Lucas numbers
  1. Tez No: 582506
  2. Yazar: HASAN AKKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmamızda ilk olarak, çeşitli normlar, Kronecker çarpımı ve Hadamard çarpımı kısaca tanıtılıp aralarındaki bağıntılar verilecektir. Ayrıca dairesel matrisin tanımı yapıldıktan sonra bazı önemli özellikleri verilecektir. Sonra özel sayı dizilerinden olan Pell, Pell Lucas dizileri ve önemli bir takım özdeşlikler verilecektir ve değişkeni kullanarak Pell, Pell Lucas dizilerinin bir genelleştirilmesi olan k- Pell, ve k- Pell Lucas dizileri tanıtılacaktır. Pell, Pell Lucas ve k- Pell, k- Pell Lucas sayılarının ilk n teriminin karelerinin toplam formülleri elde edilecektir. Bu formüller kullanılarak elemanları Pell, Pell Lucas ve k- Pell, k-Pell Lucas olan dairesel matrislerin spektral normları için alt ve üst sınırlar elde edilecektir. Ayrıca elemanları Pell, Pell Lucas sayıları olan r dairesel matrislerin spektral normları için de alt ve üst sınırlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly we define various norms, Kronecker product and Hadamard product basically and give relations among them. In addition we define briefly circulant matrix and give its some important properties. Then two of special integer sequences, Pell and Pell Lucas sequences are defined and describe some important identities and by using the variable we obtain a generalization of Pell, Pell Lucas sequences called k- Pell, k-Pell Lucas sequences. Then, we find the sum of the first n terms of Pell, Pell Lucas, k- Pell, k- Pell Lucas numbers. By using these formulas we find out upper and lower bounds of the spectral norm for the circulant matrix with Pell, Pell Lucas, k- Pell, k- Pell Lucas sequences. Besides this, we give upper and lower bounds of the spectral norm for the r-circulant matrix with Pell, Pell Lucas sequences.