The effects of using contextual problems and student centered teaching episodes on 10th grade students' achievement and views and perceptions in the subject of trigonometry
Bir bağlam içinde sunulan problemlerin ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kullanımının 10. sınıf öğrencilerinin trigonometri başarısı ve trigonometri hakkındaki görüş ve algıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 270386
  2. Yazar: GÜLSÜN AYÇA EŞLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET YAKMACI GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, bir bağlam içinde sunulan problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesi ile zenginleştirilmiş bir öğretim uygulaması (dersler dizisi) geliştirilmesi ve bu uygulamanın trigonometri başarısı ve trigonometri hakkındaki görüş ve algıların değişimi ve etkililiğinin ölçülmesi amaçlanmıştır.Geliştirilen öğretim uygulamasının trigonometri başarısı ve trigonometri hakkındaki görüş ve algılar üzerindeki etkililiğini analiz etmek için, tam deneysel araştırma deseni kullanılmış ve çalışma İstanbul'daki bir Anadolu Lisesi'nde 74 (10.sınıf) öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 24 öğrenciye geleneksel bir öğretim, 26 öğrenciye sadece bağlamsal problemlerle zenginleştirilmiş bir öğretim ve 24 öğrenciye bağlamsal problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarıyla kombine edilerek zenginleştirilmiş bir öğretim uygulanmıştır. Örneklemden elde edilen veriler (Trigonometri Başarı Ön Testi, Trigonometri Başarı Son Testi, Trigonometri Hakkında Görüşler ve Algılar Ön Anketi, Trigonometri Hakkında Görüşler ve Algılar Son Anketi, Röportajlar), bağlamsal problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesi ile zenginleştirilmiş öğretimin etkisini araştırmak için analiz edilmiştir.Ders uygulamalarından sonra grupların trigonometri başarısı arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmak için, Kruscal Wallis Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, bağlamsal problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesi ile zenginleştirilmiş öğretim almış olan grubun (Grup C), geleneksel öğretim almış olan gruptan (Grup A) anlamlı derecede yüksek performans sergilediği, sadece bağlamsal problemler ile zenginleştirilmiş öğretim almış olan grubun (Grup B) geleneksel öğretim almış olan gruptan (Grup A) anlamlı derecede yüksek performans sergilediği, fakat bağlamsal problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesiyle ile zenginleştirilmiş öğretim almış olan grup (Grup C) ile sadece bağlamsal problemler ile zenginleştirilmiş öğretim alan grubun trigonometri başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, bağlamsal problemler ile zenginleştirilmiş öğretimin geleneksel öğretime kıyasla daha olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Bununla birlikte sonuçlar, bağlamsal problemler ve ilave öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesi ile zenginleştirilmiş öğretimin sadece bağlamsal problemlerle zenginleştirilmiş öğretime kıyasla trigonometri başarısı üzerinde anlamlı bir olumlu etkisinin olmadığını göstermiştir.Bu çalışmada, ders uygulamalarının grupların trigonometri başarısı üzerindeki uzun süreli etkisi de araştırılmıştır. Verilerin analizi için Kruscal Wallis Testi kullanılmış ve sonuçlar Grup A ile Grup B ve Grup A ile Grup C arasında kalıcılık testleri açısından anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Grup B ile Grup C arasında kalıcılık testleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç ders uygulamalarının trigonometri başarısına anlık etkilerinin sonuçları ile paraleldir. İlave bir analiz olarak, her grubun kalıcılık testi puanları ve son test puanlarını karşılaştırmak için ?İlişkili Örneklemler İçin Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi? uygulanmıştır. Sonuçlar Grup A ve Grup B için trigonometri başarısının sürekliliğinin olduğunu, Grup C için ise olmadığını göstermiştir.Her grup için trigonometri hakkında görüşler ve algılar da araştırılmıştır. Ders uygulamaları öncesinde sorulan beş soru ve sonrasında sorulan altı soru üzerinden yapılan betimsel analiz; bağlamsal problemler ve öğrenci merkezli öğretim uygulamalarının kombine edilmesi ile zenginleştirilmiş öğretimin, geleneksel ve sadece bağlamsal problemlerle zenginleştirilmiş öğretimlere kıyasla öğrencilerin trigonometri hakkındaki görüş ve algıları üzerine pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca öğrencilerin öğretimlerde neyi en ilginç ve anlamlı bulduklarına dair kanıt sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop and measure the effectiveness of an instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes with regard to the extent of change in students? achievement in trigonometry, and their views and perceptions about trigonometry.In order to analyze the effectiveness of the developed instruction on trigonometry achievement, and views and perceptions about trigonometry; a true experimental design was implemented in an Anatolian High School in Istanbul with the participation of 74 (Grade 10) students. 24 students received traditional instruction (Group A), 26 students received an instruction enriched with only contextual problems (Group B) and 24 students received an instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes (Group C). Data obtained (through Trigonometry Achievement Pretest, Trigonometry Achievement Posttest, Views and Perceptions about Trigonometry Prequestionnaire, Views and Perceptions about Trigonometry Postquestionnaire and interviews) from the sample were analyzed to examine the effect of instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes.Kruscal Wallis Test was used in order to examine whether there is a significant difference between groups? trigonometry achievement after instructional sequences. The results of the analysis indicated that the group who received instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes (Group C) performed significantly higher than the group who received traditional instruction (Group A), the group who received instruction enriched with contextual problems (Group B) performed significantly higher than the group who received traditional instruction (Group A), but there was no statistically significant difference between the group who received instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes (Group C) and the group who received instruction enriched with only contextual problems (Group B) in terms of trigonometry achievement of students. As a result, a positive effect of the instruction enriched with contextual problems on students? trigonometry achievement was found compared to traditional instruction. However, results implied that instruction enriched with combination of contextual problems and additional student centered teaching episodes may not have a significant positive effect in improving trigonometry achievement compared to the instruction enriched with only contextual problems.Long term effects of instructional sequences on trigonometry achievement among groups were also explored in the study. The nonparametric test of Kruscall Wallis was used for the analysis of data and results indicated that there is significant difference in terms of retention test scores between Group A and Group B, and Group A and Group C. However, there is no significant difference between Group B and Group C in terms of retention test results. This result was parallel with the results of the immediate effects of instructional sequences on trigonometry achievement. As a further analysis, Related Samples Wilcoxon Signed Ranks Test was also carried out to compare retention test scores and posttest scores for each group. The results indicated that there is permanance of the trigonometry achievement for Group A and Group B, however there is no permanance of the trigonometry achievement in Group C.Views and perceptions about trigonometry after instructions were also explored for each group. Descriptive analysis done on five questions asked before interventions and six questions asked after interventions implied that instruction enriched with combination of contextual problems and student centered teaching episodes has positive effects on students? views and perceptions about trigonometry compared to the traditional instruction and instruction enriched with only contextual problems. The results also provided evidence on what students perceived to be most interesting and meaningful about the instructions.