Design and synthesis of drug molecules against prostate cancer
Prostat kanserine karşı ilaç moleküllerinin dizayn ve sentezi
- Tez No: 270401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Prostat kanseri günümüzde çok görülen bir hastalıktır; özellikle bati dünyasında erkekler arasında en yaygın olan kanser turudur. Bazı hormonların seviyelerindeki artış ile prostat kanseri arasında bir ilişki olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca androjen seviyelerinin düşürülmesinin genellikle prostat kanserinin küçülmesine veya daha yavaş ilerlemesine sebep olduğu görülmüştür; bu yüzden prostat kanserinde tedavi hedefi androjen yoksunluğu haline gelmiştir.Testosteron ve dihidrotestosteron (DHT) biyosentezinde görev yapan enzimlerin etkili inhibe edilmesinin kadınlarda androjen fazlılığı ve erkeklerde androjene duyarlı prostat büyümesi ve kanseri tedavilerinde yararlı olabileceğine inanılmaktadır.Testosteron ve DHT biyosentezinde kullanılan ortak bir enzim vardır, 17-alfa hidroksilaz C17,20-laz (CYP17); bu enzim hem adrenal bezler hem de testislerdeki androjen sentezinde kullanılmaktadır. Bu sebeple bu enzimin inhibe edilmesi prostatta androjen varlığının azaltılması ya da mümkünse ortadan kaldırılması hususunda önemli bir tekniktir.Bu proje Yapıya Dayalı İlaç Dizaynı çalışmasında CYP17 enziminin bilgisayar modeli kullanılarak birkaç bin molekülün taranmasıyla Koç Üniversitesi'nde başlamıştır. Bu taramada moleküllerin bağlanma ve kenetlenme enerjileri hesaplanmış ve bir oncu molekül bulunmuştur. Oncu molekülün in-vivo testi bilgisayar modelinin potansiyel aktivite tahminini doğrulamıştır. Enzime karşı gözlemlenen aktiviteyi (IC50= 35 mikromolar) ve spesifikasyonunu arttırmak için oncu molekülün türevlendirilmesi gerekmektedir. Oncu molekül iki kısımdan oluşmaktadır, bunlar naftil ve fenil alt birimleridir. Bu çalışmadaki amaç fenil halkası üzerinde dallanmış alkil grupları bulunan oncu molekül türevleri sentezlemektir.Bu sebeple amin ve/veya metoksi gruplarına sahip benzoik asit türevleri farklı teknikler kullanılarak fonksiyonelleştirilmiş ve fenil halkasinda dallanmış alkil gruplarına sahip moleküller elde edilmiştir. Bu teknikler arasında benzoik asit ester türevinin Grignard reaktifiyle reaksiyonunun dallanmış alkilli fenil türevi eldesinde en iyi yaklaşım olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a common disease in today?s world; especially in the western world it is the most prevalent cancer among men. It is believed that there is a correlation between prostate cancer and increased levels of certain hormones. It has been also observed that lowering androgen levels often makes prostate cancers shrink or grow more slowly, and therefore, the target of the treatment becomes the androgen removal.It is believed that effective inhibitors of the enzymes involved in testosterone and dihydrotestosterone (DHT) biosynthesis could be useful in the treatment of diseases associated with androgen excess in women and in the treatment of androgen-sensitive prostatic hyperplasia and cancer in men.In the biosynthesis of testosterone and DHT there is a common enzyme, 17-alpha hydroxylase C17,20-lyase (CYP17), utilized both in testicular and adrenal androgen synthesis. Therefore inhibition of this enzyme is a valuable technique to lower or, if possible, to eliminate the availability of androgens to the prostate.This project started with Structure Based Drug Design (SBDD) studies at Koc University using a computer generated model of the CYP17 enzyme where several thousands of molecules were subject to screening. In this screening study, the docking and binding energies were calculated and a lead compound was found. The in-vivo testing of the lead compound showed that the computer model?s prediction for the potential activity was right. To increase the observed activity (IC50= 35 micromolar) and specificity against the enzyme, the lead compound needed to be derivatized. The lead compound is constituted of two parts; the naphtyl and the phenyl subunits. In this study the aim was to synthesize lead compound derivatives which have branched alkyl susbstituents on the phenyl ring.Thus benzoic acids substituted with amino and/or methoxy groups were subjected to functionalization using different techniques to obtain branched alkyl groups on the phenyl unit. Among these, the reaction of the benzoic acid ester derivative with a Grignard reagent proved to be the best approach in the synthesis of the branched alkyl derivatives.