Reactive polymers for life sciences
Yaşambilimleri için reaktif polimerler
  1. Tez No: 270403
  2. Yazar: TUĞBA GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kontrollü ilaç salınımı, yara örtüleme ve doku mühendisliği gibi biyomühendislik uygulamalarında çokça kullanım alanı bulduğundan, yan dallarında reaktif grup bulunduran polimerlerin sentezi, büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümü, polimer ? ilaç konjugasyonlarında kullanılmak üzere, reaktif grup olarak süksinimid ve azid grupları bağlanmış polimerlerin sentezini içerir. Bu tezin ilk bölümü yukarıda bahsedilen polimerlerin polimerizasyonu, fonksiyonelleştirilmesi ve biyobozunurluk çalışmalarını açıklamaktadır. Bu tip reaktif polimerlerlerin moleküler ağırlık dağılımları dar olacak şekilde sentezlenmesi arzu edildiği için Atom Transfer Serbest Radikal Polimerleşme (ATRP) yöntemi kullanılmıştır. Polietilen glikol (PEG) bazlı polimerler immun sistemini uyarmayan, biyouyumlu ve biyobozunur olarak bilinirler, ve polimere bağlı ilaç formülasyonları için umut vaad eden adaylardır. Bu çalışmanın bir kısmı, yan dallarında amin ve alkin reaktif gruplar bulunduran PEG metakrilat bazlı suda çözünebilen kopolimerlerin ATRP yöntemi kullanılarak sentezlenmesini içermektedir. Son olarak, amin fonksiyonelliği kanıtlanmış ve moleküler ağırlık, pH ve kompozisyon parametreleri doğrultusunda canlı dışında biyobozunurluk davranışları incelenmiştir.Bu günlerde, geniş çaplı uygulama alanları bulması ve benzersiz özelliklerinden ötürü nano iplik yapılara duyulan ilgi oldukça artmıştır. Bu artan ilgi, amaçlanan kullanım alanlarının kapsamını genişletmek amacıyla yeni reaktif polimerik malzemelerin sentezlenmesini gerekli kılmıştır. Bu sebeple, bu çalışmanın ikinci yarısında, amin, tiol ve her iki reaktif grubu da barındıran çeşitli içerik düzenlemelerine sahip birçok polimer sentezlenmiştir. Eski fakat hala nano iplik oluşumunda kullanılan tek teknik olan elektroeğirme yöntemi son zamanlarda ilgi çekmektedir. Biz de hem tiol hem de amin reaktif nano yapıları elde etmek amacıyla bu tekniği kullanmış bulunmaktayız. Başarıyla oluşturulan nano yapıların incelenmesi yüzey karakterizasyonu ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Synthesis of polymers with reactive side chains has attracted considerable attention since these polymers are widely utilized in bioengineering applications such as controlled drug delivery, wound dressing and tissue engineering. First part of this study introduces the synthesis of polymers decorated with succinimide and azide units as `reactive? functional groups for polymer ? drug conjugation. First part of this thesis expands on the polymerization, functionalization and biodegradation studies of the abovementioned polymers. Since the synthesis of such reactive polymers with narrow molecular weight distributions is desirable for many applications, Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP) has been employed to obtain such polymers. Poly (ethylene glycol) (PEG) based polymers are known to be non-immunogenic, biocompatible and biodegradable, therefore they are promising candidates for formulation of polymer-drug conjugates. As one part of this study, water soluble PEG methacrylate based copolymers that contain amine and alkyne reactive side chains have been synthesized using ATRP. Finally, amine functionality has been proven and in vitro biodegradability behaviors depending on molecular weight, pH and composition effects were investigated.Recently, nanofibrous scaffolds are of great interest due to their unique properties and wide range of application areas. Such increased interest also necessitates synthesis of novel polymeric materials to widen the scope of intended applications of nanostructures. With this motivation, in the second part of this study, several amine, thiol or dual reactive polymers were synthesized with multifarious compositional arrangements. Electrospinning, which is a former yet still the only technique for nanofiber production, attracts attention, lately. We utilized this technique to obtain both thiol and amine reactive nanofibers and nanoparticles. The successful formation of reactive nanostructures was investigated by surface characterization techniques.