Modeling the propagation, chain transfer and tacticity in free radical polymerization
Serbest radikal polimerizasyonunda yayılma, zincir transferi ve taktisitenin modellenmesi
  1. Tez No: 270404
  2. Yazar: TUĞBA FURUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada metil metakrilat (MMA) ve N-İzopropilakrilamidin (NIPAM) serbest radikal polimerizasyonları Yoğunluk Fonksiyonları Teorisi (DFT) ile incelenmiştir.Birinci kısımda, metil metakrilatın polimerizasyonunda tiyofenollerin zincir transferi yapmaları incelendi. Metil metakrilatın iyi mekanik özellikleri vardır ve birçok uygulamada camın yerini alır. Tiyofenoller zincir transferi yaparak metil metakrilat gibi bazı akrilatların moleküler ağırlıklarının, dolayısıyla da fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesini sağlarlar. MPWB1K/6-311+(3df,2p) yöntemiyle hesaplanmış olan zincir transfer sabitlerinin eğilimi deneysel sonuçlarla uyumluluk göstermiştir.Bu çalışmanın ikinci kısımda N-izopropilakrilamidin polimerizasyonunda çözücünün taktisiteye etkisi incelenmiştir. Taktisite poli(N-izopropilakrilamid)in çözelti özelliklerini oldukça etkiler. Isıya duyarlı olan bu polimer, akıllı polimer olarak adlandırılır. Vücut sıcaklığı civarındaki kritik çözelti sıcaklığında (LCST) tersinir faz geçişine uğrar. Bu nedenle ilaç salınımı gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Çözücü olarak metanol ün PNIPAM ın polimerizasyon hızına ve taktisitesine etkisi yoğunluk fonksiyonları teorisi (DFT) ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the free radical polymerization of methyl methacrylate (MMA) and N-Isopropylacrylamide (NIPAM) is investigated by using Density Funtional Theory (DFT).In the first part, the role of thiophenols as chain transfer agents in the polymerization of methyl methacrylate (MMA) is investigated. In many applications, methyl methacrylate is an excellent substitute for glass and it has good mechanical properties. Thiophenols act as chain transfer agents for controlling the molecular weights, thereby the physical properties of some common acrylates such as methyl methacrylate. The correlation between the calculated trend of the chain transfer constants and the experimental results has been reproduced with the MPWB1K/6-311+G(3df,2p) methodolgy.In the second part of this study the solvent effect on the tacticity of the free radical polymerization of N-Isopropylacrylamide is investigated. Tacticity strongly influences the solution property of Poly(N-Isopropylacrylamide) (PNIPAM). This polymer is a temperature-responsive polymer and called intelligent polymer. It undergoes a reversible phase transition at its lower critical solution temperature (LCST) which is around the body temperature. So, it is used in many areas like drug release. The effect of methanol as a solvent in the polymerization rate and the tacticity of PNIPAM is studied by density functional theory (DFT).