Laser assisted growth of silicon nano-structures
Silikon nano-yapıların lazer yardımıyla büyütülmesi
- Tez No: 270414
- Danışmanlar: PROF. NACİ İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmadaki amaç, öncelikle homojen gözenekli silikon nano-yapılar oluşturmak, daha sonra silikon örneğinin direncinin etkisini gözlemlemektir. Farklı dirençlerdeki p tipindeki silikon tabakalar, farklı anotlama yöntemleri ile hazırlanmıştır. Elektrokimyasal çözünme ile üretilen silikon örnekleri optik ve yapısal olarak analiz edilmiştir. Kuantum kısıtlama etkisinin ışığında, gözenekli silikon nano-yapıların oluşup oluşmadığını belirlemek için optik tanımlama yöntemi kullanılmıştır. Gözenekli silikon örnekleri ESEM(Çevresel Taramalı Elektron Mikroskobu) tarafından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to produce homogeneous porous silicon(PS) nano-structures and then to observe the effect of resistivity of starting silicon samples. P-type silicon wafers with different resistivity are prepared by different anodization methods. Silicon samples fabricated by the electrochemical dissolution are characterized both optically and structurally. By the highlight of quantum confinement effect, optical characterization method is used to determine whether porous silicon nano-structures occur or not. Porous silicon samples are analysed by the Environmental Scanning Electron Microscopy(ESEM).