Texture mapping for 3D building models
3B bina modelleri için doku eşleme
- Tez No: 270420
- Danışmanlar: PROF. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gerçek objelerin üç boyutlu (3B) matematiksel modellerini oluşturma ihtiyacının ve girişimlerinin uzun bir geçmişi var. Eskiden modelin kendisini oluşturmak başlı başına problemin kendisi iken, 3B geriçatma teknolojisindeki gelişmelerle, hassas, fotogerçekçi ve fotogrametrik modeller oluşturmak daha önemli hale geldi. Bu çalışmada önceden tanımlı mimari modellerin görünümüne odaklanarak interaktif bir doku eşleme sistemi geliştirdik. Sistem, standart tükeci fotoğraf makineleri ile çekilen fotoğraflar kullanılarak verilen 3B model için uygun dokuların ayıklanması, düzeltilmesi ve eşlenmesi için yarı-otomatik bir yöntem önermektedir. Doku adaylarının ayıklanması ve düzeltilmesinde izdüşümsel geometri kullanılırken, bu adaylar kullanılarak kesintisiz doku bileşimleri oluşturmak için popüler grafik kesme eniyileme yöntemi kullanılmıştır. Bu süreci kesintisiz klonlamada kullanılan Poisson imge işleme yönteminin de aralarında olduğu bir çok yardımcı aracın bulunduğu bir iyileştirme aşaması takip etmektedir. Test amacıyla kendi oluşturduğumuz imge setlerinin yanı sıra bazı kullanıma açık veri setlerini de kullandık. Yapılan denemeler sonucu veri setleriyle ilgili herhangi bir önbilgi kullanmadan binaların hemen hepsine makul fotogerçekçi kalitelerde doku eşleşmesi yapıldığını gözlemledik. Ayrıca, doku eşleştirme zamanlarının, detaylı bina modelleri için bile, oldukça düşük olduğunu gösterdik. Bu çalışmada modellerin detaylı ve yüksek kalitede fotogerçekçi görünümlerini elde etmeyi amaçladığımız için yakın ölçekli ve zemin seviyesinden fotoğraflama yöntemini temel aldık. Fakat, kullanılan yöntem kolayca havadan ve geniş ölçekli geriçatma sistemlerini de içine alacak şekilde genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
The need and attempt for creating mathematically-defined three dimensional (3D) models of real world objects has a long history. While, in the past, creating the model was a problem itself, with recent developments in 3D reconstruction, creating accurate, photorealistic and photogrammetric 3D models of the objects has become the focus point. Starting from the architectural models, an interactive texture mapping system was developed concentrating on the visual appearance of the predefined models. The system presents a semi-automatic way of extracting, correcting, and mapping the appropriate textures to the given 3D building models using the images obtained by standard consumer-level digital cameras. Projective geometry takes place in extraction and rectification of texture candidates while popular graph cut optimization approach was utilized to create seamless texture composites using these candidates. A refinement phase was adopted for this procedure with a series of refinement tools including Poisson image editing in terms of seamless cloning. For testing purposes some publicly available datasets were used besides the imagesets that were created by photographing real world objects. It was shown that most buildings could be textured in an acceptable photorealistic quality without any predefined information about the datasets. Furthermore, it was observed that the texture mapping times, even for detailed building models, were quite low. This work mainly focuses on close-range or ground level imagery since the aim is to create detailed and high quality photorealistic view of the models. However, the approach could easily be extended towards the needs of aerial imagery or large scale reconstruction.