Statistical relationship between the North Atlantic Oscillation and the climate of Turkey
Kuzey Atlantik Salınımı ile Türkiye'nin iklimi arasındaki istatistiksel ilişki
  1. Tez No: 270421
  2. Yazar: MUSTAFA TUFAN TURP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Meteoroloji, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Meteorology, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kuzey Yarımkürenin orta ve yüksek enlemleri üzerinde yaklaşık bir düzine farklı iklim deseni tanımlanmaktadır. Bunlardan en etkin olanı ise Kuzey Atlantik Salınımı'dır. Kuzey Atlantik Salınımı (NAO), Arktik ve dönencealtı bölgeler arasında görülen deniz seviyesindeki atmosferik basınç değişimleri olarak tanımlanır. Her ne kadar Kuzey Atlantik Salınımı, Kuzey Yarımküre'de yıl boyunca gözlemlenen tek iklim deseni olsa da Kuzey Atlantik Salınımı ile ilişkili iklimsel sapmalar atmosferin dinamik olarak en aktif olduğu boreal kış aylarında daha büyüktür. NAO'daki değişimleri önceden tahmin edebilmek bir anlamda ülkemizdeki iklim değişikliğinin tahminine de yardımcı olacaktır. Bu çalışmada Türkiye'de 1980?2000 yılları arasında ölçülen sıcaklık ve yağış değerleri ve bölgesel iklim modellemesi RegCM'den elde edilen sonuçlar ile aynı tarihler arasında hesaplanan ve ölçülen NAO endeksleri arasındaki korelasyonlar incelenerek Avrupa, Akdeniz ve Avrasya üzerinde de etkisini gösteren NAO'nun Türkiye'nin sıcaklık ve yağış rejimleri ile olan istatistiksel ilişkisi araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Over the middle and high latitudes of the Northern Hemisphere, roughly a dozen distinct teleconnection patterns can be identified. One of the most prominent is the North Atlantic Oscillation, which refers to changes in the atmospheric sea level pressure difference between the Arctic and the subtropical Atlantic. Although it is the only teleconnection pattern evident throughout the year in the Northern Hemisphere, the climate anomalies associated with the North Atlantic Oscillation are largest during the boreal winter months when the atmosphere is dynamically the most active. If we can predict the changes occur on the North Atlantic Oscillation, we can also make better predictions about the climate change observed in our country. In this thesis, the station data of temperature and precipitation belong to 1980-2000, the station based and calculated NAO indices, and the results derived from RegCM (Regional Climate Model) for the same period were used to reveal the effects of the North Atlantic Oscillation on Turkey?s temperature and precipitation regime. The statistical relationship between the NAO and the temperature and precipitation variables of Turkey was also investigated.