Investigation of crosstalk between Wnt and Hedgehog signaling pathways
Wnt ve Hedgehog sinyal ileti yollarının birbirleriyle olan etkileşimlerinin incelenmesi
- Tez No: 270437
- Danışmanlar: PROF. KUTLU ÖZERGİN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda, embriyonik gelişimde önemli role sahip evrimsel açıdan korunmuş sinyal ileti yolları yoğun bir ilgi görmektedir. Bu ilginin arkasındaki en önemli faktör, sinyal ileti yollarındaki (Hedgehog, Notch, Wnt vb.) herhangi bir işlev bozukluğunun insanda çeşitli hastalıklara, özellikle de kansere sebep olmasıdır. Ayrıca, bu sinyal ileti yolları izole sistemler olmayıp, aksine birbirleriyle etkileşim halindedirler. Bu çalışmada, her biri kanser tedavisi sürecinde tedaviye ilişkin yeni yaklaşımlar açısından önem arzeden Wnt/ß-katenin ve Hedgehog sinyal ileti yolları incelenmiştir. Protein-protein etkileşimleri ve Gen Ontolojisi ifadelerinin bütünleştirilmesi yoluyla, D.melanogaster (meyve sineği) organizmasında Wnt/ß-katenin ve Hedgehog sinyal ileti ağyapıları yeniden kurulmuştur. Bu yöntem, kurulan sinyal ileti ağyapılarına biyolojik açıdan Wnt/ß-katenin ve Hedgehog sinyal ileti yollarında olma olasılığı yüksek proteinlerin dahil edilmesini sağlamıştır. Oluşturulan ağyapılarının boyuttan bağımsız bir topoloji ile küçük dünya özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanısıra, ağyapı içerisindeki giriş proteininden başlayıp çıkış proteininde sonlanan tüm doğrusal yolizleri bulunmuştur. Reseptör proteinlerinin (wnt ligandının reseptörü fz2, hedgehog ligandının reseptörü ptc) doğrusal yolizlerinde giriş ve çıkış proteinlerinden sonra en yüksek katılım yüzdesine sahip olduğu saptanmıştır. Kurulan Wnt/ß-katenin (656 protein) ve Hedgehog (568 protein) sinyal ileti ağyapılarının her ikisinde de görev alan 477 adet ortak proteinin tespit edilmesi, bu iki sinyal ileti yollarının birbiri ile etkileşim halinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu karmaşık sinyal ileti yollarındaki düzenleyici proteinlerin tespiti, sinyal iletim ağlarındaki aksaklığın sebep olduğu tümör oluşumlarının engellenmesi açısından önem teşkil etmektedir. Literatürde potansiyel ilaç hedefi olarak gösterilen arm, frizzled reseptörleri (fz ve fz2), arr, Apc, Axn, ci, ve ptc proteinleri, aynı zamanda kurulan Wnt/ß-katenin ve Hedgehog sinyal ileti ağyapılarında temel proteinler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last few years, an intense interest is being shown in the evolutionarily conserved signaling pathways which have crucial roles during embryonic development. The most intriguing factor behind this interest is that malfunctioning of these signaling pathways (Hedgehog, Notch, Wnt etc.) leads to several human diseases, especially to cancer. Furthermore, these signaling pathways are not isolated highways, contrarily they interact with each other in a number of ways. This study deals with the ß-catenin dependent branch of Wnt signaling and the Hedgehog signaling pathways which offer potential targeting points for cancer drug development. Here, through integration of protein-protein interaction data and Gene Ontology annotations, the Wnt/ß-catenin and Hedgehog signaling networks consisting of proteins with statistically high probability of being biologically related to these signaling pathways were reconstructed in D. melanogaster. The reconstructed networks have scale-free topologies like most of the other biological networks. Furthermore, the linear paths which mediate the signal from the input proteins to the output proteins were identified in these reconstructed networks using interacting proteins. The receptors (fz2 for the Wnt ligand and ptc for the Hedgehog ligand) were found to be involved in the linear paths with the highest participations following the input and output proteins for both Wnt and Hedgehog signaling networks. Lastly, the identification of 477 common proteins between the reconstructed Wnt/ß-catenin (656 proteins) and Hedgehog signaling (568 proteins) networks revealed that these two signaling networks interact with each other. The identification of regulatory proteins functioning in these signaling networks is crucial toward efforts for preventing tumour formation. The proteins arm, frizzled receptors (fz and fz2), arr, Apc, Axn, ci and ptc, which have been reported as potential drug targets in the literature, were also detected as essential proteins in these networks.