An Investigation of Macrophage Polarisation Status and Crosstalk between Macrophages and Fibroblasts in Different Extracellular Matrices (ECM)
Makrofaj Polarizasyon Durumunun ve Farklı Ekstrasellüler Matrikslerde (ECM) Makrofajlar ile Fibroblastlar Arasındaki Karşılıklı Etkileşimin (Crosstalk) İncelenmesi
- Tez No: 1021928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREW M JACKSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Nottıngham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
Özet
Tümörle ilişkili makrofajlar (TAM) ve kanserle ilişkili fibroblastlar (CAF), tümör mikroçevresinde aktif rol oynayan hücre popülasyonlarıdır. Ekstrasellüler matriks (ECM), çevresindeki hücrelerle etkileşime girerek dokunun kaderini belirleyen üç boyutlu, hücre dışı bir yapıdır. Bu hücreler arasındaki etkileşimlerin ortaya çıkarılması, kanserin ortadan kaldırılmasına katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, taze kandan CD14⁺ monositler izole edilmiş ve saflıkları kontrol edilmiştir. Daha sonra CD14⁺ monositlerden elde edilen makrofajlar (Mφ), GM-CSF veya M-CSF ile polarize edilerek sırasıyla GM-Mφ (LPS/IFN-γ ile uyarılmış) ve M-Mφ (yalnızca LPS ile uyarılmış) oluşturulmuştur. Makrofajlar, IL-10, IL-12, IL-23 ve TNF-α salgıları temel alınarak ELISA yöntemiyle karakterize edilmiştir. İyonlaştırıcı radyasyon (IR) sonrasında makrofaj polarizasyonu yine ELISA kullanılarak değerlendirilmiştir. Daha sonra makrofaj polarizasyonu ile TAM–CAF etkileşimleri, normal, tümör ve tümör çevresindeki dokulardan elde edilen ECM'ler üzerinde incelenmiştir. Hücre morfolojisi faz-kontrast mikroskobu, salgılanan sitokinler ise ELISA ile değerlendirilmiştir. ECM içerisindeki makrofaj alt popülasyonları, FITC-konjuge CD204 kullanılarak akış sitometrisi ile analiz edilmiştir. Son olarak, ECM proteinleri olan biglycan ve periostin düzeylerini göstermek amacıyla Western blot yapılmıştır. Bulgular, CAF'ler ile TAM'ler arasındaki etkileşimin pro-tümörojenik makrofaj polarizasyonuna neden olduğunu göstermiştir. Tümör bölgesinden elde edilen ECM'de periostin ve biglycan gibi ECM proteinlerinin aşırı eksprese edildiği görülmüştür. Ayrıca radyoterapinin, makrofaj polarizasyonunu pro-tümörojenik fenotipten anti-tümörojenik fenotipe doğru değiştirdiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, tümör ECM'sindeki stromal hücreler arasındaki etkileşimlerin immünosüpresif bir mikroçevre oluşturduğunu ve kanserde anormal hücresel davranışları artırdığını düşündürmektedir. ECM'deki düzensizlik (ECM disorganization), makrofajların anti-tümörojenik fenotipten pro-tümörojenik fenotipe farklılaşmasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca iyonlaştırıcı radyasyonun (IR), tümörü öldürücü (tumoricidal) makrofaj fenotipini modüle ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tumour-associated macrophages (TAM) and cancer-associated fibroblasts (CAF) are active cell populations in the tumour micro-environment. An extracellular matrix (ECM) is a three-dimensional, non-cellular structure whose function is to determine tissue fate by interacting with surrounding cells. Eliciting these interactions might contribute to cancer elimination. In this study, CD14+ monocytes were isolated from fresh blood and checked for purity. Following that, Mφs generated from the CD14+ monocytes were polarised with GM-CSF or M-CSF to GM-Mφ (stimulated with LPS/IFN-γ) and M-Mφ (stimulated with LPS only). Mφs were characterised by ELISA based on IL-10, IL-12, IL-23, and TNF-α secretion. Upon IR, Mφ polarisation was tested using ELISA. Then, Mφ polarisation and TAM-CAF interactions were analysed in the ECMs obtained from normal, tumour, and surrounding tissues using a phase-contrast microscope for morphology and ELISA for the secreted cytokines. Mφ subpopulations in the ECMs were evaluated with FITC-conjugated CD204 by flow cytometry. Finally, a western blot was carried out to show the expression level of ECM proteins, biglycan and periostin. The findings showed that crosstalk between CAFs and TAMs caused appearing pro-tumorigenic Mφ polarisation. In ECM from tumour site, ECM proteins, periostin and biglycan were overexpressed. Also, radiotherapy facilitated Mφ polarisation from pro- to anti-tumorigenic phenotype. The findings of this study suggest that stromal cell interactions in ECM from tumour produce an immunosuppressive environment and increase abnormal cell behaviour in cancer. ECM disorganisation contributes to the differentiation of Mφs from anti- to pro-tumorigenic phenotypes. In addition, IR modulates the tumoricidal Mφ phenotype.