Causes of delay in and their effects on construction projects in Turkey
Türkiye? de inşaat projelerinde gecikmeye sebep olan faktörler ve bu faktörlerin etkileri
  1. Tez No: 270447
  2. Yazar: ÖZGÜR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET SAİT CÜLFİK, YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnşaat projesinde en yaygın sorunlardan bir gecikmelerdir. Gecikmeler, planlanan program veya sözleşme programına göre çalışmalarının geç tamamlanması olarak tanımlanabilir. Projeler, proje sahiplerinin, yapımcı şirketlerin, danışmanlık yapan şirketlerin eylemleri, olumsuz hava etkileri, ya da diğer beklenmeyen olaylar sebebiyle gecikebilir. Olası bir gecikme, proje gelişimden önce veya sonra, tek başına yada birkaç gecikmeyle aynı anda oluşabilir. Gecikmeler, yalnızca onlara sebep olan faktörlerin belirlenmesiyle minimize edilebilir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki gecikmelerin önemli nedenlerini tespit etmek ve olası etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışma, yapılan anket değerlendirilmelerine ve gerekli literatür çalısmaları bağlı kalınarak oluşturuldu. Gecikmeye sebep olan elli bir adet faktör, dokuz grup altında ve bu gecikmelerin olası altı adet etkileri, literatür çalışması ve Türkiye'nin içinde bulunduğu inşaat koşulları göz önüne alınarak oluşturuldu. Anketler Türkiye' nin inşaat sektöründe önde gelen şirketlerine ve şirket çalışanlarına ulaştırılmıştır. Çalışma hedeflerine başarıyla ulaşılmıştır. Ankete katılan katımcılarının belirtmiş olduğu sonuçlara göre gecikmeye sebep olan ilk on faktörler sırasıyla şöyledir; İşverenin projeyi askıya alması, işverene yapılan hak ediş ödemelerindeki gecikmeler, gerçekçi olmayan proje süreleri, işverenin karar almadaki yavaşlığı, erken planlamadaki yetersizlikler, müteahhit şirketin inşaat süresindeki finansal durumu, işçi yetersizliği, malzeme tedariğinde yaşanan yavaşlık, kamu kuruluşlarında gerekli izinlerin alınması ve işverenin veya işveren temsilcisinin inşaat süresi boyunca yapmış olduğu tasarım değişikleri. İşçiye bağlı etkenler grubu en önemli gecikmeye sebep olan grup olarak değerlendirilirken, bu grubu sırasıyla; finansal kaynaklı faktörler, malzemeye dayalı faktörler, değişimler / revizyona bağlı faktörler, sözleşmeye dayalı faktörler ve işçiye bağlı faktörler izlemektedir. Zaman aşımı ve maliyet artışı ise Türkiye'deki inşaat projelerinde en sık rastlanan gecikmelerin sebep olduğu etkenler olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most common problems in the construction project is delays. Delay is refered as an act or event that extends the time required to perform the tasks under a contract. Projects can be delayed due to number of reasons that may be due to the owner, the contractor, the consultants? acts, severe weather conditions or any other unexpected conditions. They may occur early or later in the project development, alone, or with other delays. Delays can be minimized only when their causes are identified. The objective of this study is to identify the major causes of delays, their effects on construction projects in Turkey. This study was carried out based on literature review and a questionnaire survey. A total of fifty-one factors and nine groups that contributed to the causes of delay, the six factors that effects delays were identified based on both literature review and construction conditions in Turkey. The questionnaire survey was distributed to the targeted respondents in Turkish construction industry. The objectives of the study have been successfully achieved. The ten top-ranked factors accorded by the construction participants; suspension of the project by owner, delays in contractor?s progress payment by owner, unrealistic project duration, slowness of the owner decision making process, inadequate early planning of the project, financing by contractor during construction, shortage of labor, slow delivery of materials, obtaining permits from municipality and design changes by owner or his agent during construction. Labor related delays were ranked the most significant group that causes delays, followed by finance related delays, material-related delays, changes/revision related delays, and contractual related delays. Time and cost overrun were the common effects of delays in construction projects in Turkey.