Thermal buckling of FGM thin plates with variable thickness
Değişken kalınlıklı FGM ince levhaların termal burkulması
  1. Tez No: 270454
  2. Yazar: IŞIL SANRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde dikdörtgen ve eliptik levhaların termal burkulması incelenmiştir. Plak teorileri araştırılmış ve termal burkulma probleminin formulasyonu için Kirchhoff plak teorisi kullanılmıştır. Tüm çalışmada levhalar basit mesnetli ve ankastre sınır koşullarına uygun olacak şekilde kabul edilmiştir. Enerji denklemlerinin çözümü ve kritik burkulma yüklerinin bulunması için Rayleigh-Ritz metodu kullanılmıştır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sabit kalınlıklı dikdörtgen ve eliptik Kirchhoff plaklarının termal burkulması üzerine odaklanmıştır. Homojen, izotropik levhalar için kritik burkulma sıcaklıkları elde edilmiş, sonuçlar grafik ve tablolar halinde sunulmuş ve mevcut literatürdeki ilgili çalışmalarla karşılaştırılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümü bir fonksiyona bağlı olarak değişen (FGM) sabit kalınlıklı Kirchhoff plaklarının termal burkulmasını kapsamaktadır. FGM levhalar, levha kalınlığı boyunca değişen gelişmiş kompozitlerdir. Plağın metal yoğunluklu iç yüzeyinin aşamalı olarak seramik yoğunluklu dış yüzeye dönüştüğü metal-seramik FGM levhalar termal analizlerde kullanılmak üzere öngörülmüştür. FGM malzemesinin dikdörtgen ve eliptik levhaların termal burkulması üzerindeki etkisi irdelenmiştir.Çalışmanın son bölümünde değişken kalınlıklı eliptik ve dikdörtgen FGM Kirchhoff plakları araştırılmıştır. Parabolik kalınlık değişiminin kritik burkulma yükü parametresi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Daha sonra, malzeme özelliklerinin ve kalınlık değişkenliğinin kritik burkulma sıcaklıkları üzerine etkilerini incelemek için parametrik çalışmalar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermal buckling of rectangular and elliptical plates is examined. Plate theories are investigated and Kirchhoff plate theory is applied to derive and formulate thermal buckling problem. Boundary conditions are assumed to be simply supported and clamped in the whole study. Rayleigh-Ritz method is used to solve the energy equations and to obtain the critical buckling loads.The study consists of three main parts. The first part focuses on the thermal buckling of rectangular and elliptical Kirchhoff plates with constant thickness. Critical buckling temperatures for the homogenous, isotropic plates are obtained; the results are presented in graphical and tabular forms and compared with previously obtained results of the available literature.The second part of the study covers the thermal buckling analyses of functionally graded material (FGM) Kirchhoff plates with constant thickness. FGM plates are advanced composites with properties that vary continuously through the thickness of the plate. Metal-ceramic FGM plates are proposed for the use in thermal analyses where a metal-rich interior surface of the plate gradually transitions to a ceramic-rich exterior surface of the plate. The effect of the FGM on the thermal buckling of rectangular and elliptical plates is discussed.In the last part of the study, elliptical and rectangular FGM Kirchhoff plates with variable thicknesses are studied. The effect of parabolic thickness variation on the critical buckling load parameter is investigated. Then, parametric studies are carried out to examine the effects of material properties and thickness variation on the critical buckling temperatures.