Experimental investigation and 3D cyclic finite element simulation of R/C exterior beam-column joints retrofitted with CFRP composite materials
CFRP kompozit malzemeler ile güçlendirilmiş betonarme dış kolon-kiriş birleşimlerinin deneysel incelemesi ve 3 boyutlu tekrarlı sonlu elemanlar simülasyonu
  1. Tez No: 270455
  2. Yazar: SELÇUK ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEM YALÇIN, YRD. DOÇ. SAMİ AND KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, 1970 öncesinde, sadece düşey yüklere göre tasarlanmış ve depreme karşıyetersiz donatı detayına sahip mevcut betonarme kolon-kiriş birleşim bölgelerinin karbonfiber polimer güçlendirme tekniği ile iyileştirmesini amaçlamaktadır. Araştırma hedefineulaşmak için, tam ölçekli deneysel ve nümerik çalışma yürütülmüştür. Deneysel araştırma,sabit kolon eksenel ve deprem hareketini simüle eden, tekrarlı yatay yüklere maruz kalmış,?T? şeklindeki kolon-kiriş birleşim bölgelerinin, inşaa edildiği haliyle, karbon fiberpolimer ile güçlendirilmiş ve tamir edildikten sonra karbon fiber polimer ile güçlendirilmişhalde olmak üzere toplam oniki adet numunenin testini içermektedir. Nümerik çalışma,benzer yük ve sınır şartları altında, inşaa edilmiş haliyle ve karbon fiber polimer ilegüçlendirilmiş haliyle oluşturulmuş betonarme kolon-kiriş birleşim bölgelerinin, LS-Dynaaçık dinamik yazılım programı kullanılarak yapılmış, üç boyutlu sonlu elemanlarsimulasyonlarından oluşmaktadır. Sonlu elemanlar analizleri, betonda çatlama, agregaetkileşimine bağlı kesme kuvveti transferi, üç eksenli gerilme, karbon fiber polimerinortotropik özellikli kompleks davranışı, beton ve karbon fiber polimerin çekme ve basınçdayanım farklılıkları, beton ezilmesi ve karbon fiber polimerin yırtılması etkilerini dikkatealmaktadır.Deneysel çalışmada, inşa edilmiş halindeki kolon-kiriş birleşim bölgelerininnumuneleri, birleşim bölgesinde kesme kuvvetinden kaynaklanan aşırı hasar ve/veya kirişalt boyuna donatısının sıyrılması sebebiyle göçmüştür. Buna bağlı olarak üç farklı karbonfiber polimer ile güçlendirme tasarısı geliştirlmiştir. Birleşim bölgesindeki hasar ve kiriş altboyuna donatısındaki sıyrılma, karbon fiber polimer güçlendirme tasarımları vasıtasıylaönemli ölçüde kontrol altına alınmıştır.Sonlu elemanlar simülasyonu ile elde edilmiş sonuçlar deneysel bulgularladoğrulanmıştır. Bu simülasyonlar, davranışı daha iyi anlamayı sağlamış ve üç boyutlubetonarme kolon-kiriş birleşimlerinin, tekrarlı yüklere verdiği tepkiyi tahmin etmede, açıksonlu elemanlar metodunun uygun bir araç olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The research presented attempts to develop carbon fiber reinforced polymer (CFRP)retrofitting techniques for improving existing reinforced concrete (R/C) beam-columnjoints designed for gravity loads only including common pre-1970?s seismically deficientsteel reinforcement details. Full-scale experimental as well as numerical investigations areconducted to achieve the objectives of the research. The experimental study consisted oftesting of twelve T-shaped beam-column joints including as-built, CFRP retrofitted andrepaired and then CFRP retrofitted under constant column axial load and cyclic lateralloading reversals simulating an earthquake motion. The numerical investigation involved3-D finite element (FE) simulations of as-built and CFRP retrofitted reinforced concretebeam-column joints under the similar loading and boundary conditions using explicitdynamic software, LS-Dyna. Effects of concrete cracking, shear transfer due to aggregateinterlocking, three axial state of stress, complex behavior due to orthotropic property of theCFRP, asymmetric stress-strain relationships for tensile and compressive deformations ofconcrete and CFRP materials, concrete crushing, and CFRP rapture are included in the FEanalyses.In the experimental study, as-built beam-column joint specimens failed due toexcessive shear damage at the joint core and/or slippage of the shortly embedded beambottom longitudinal reinforcement. Accordingly, three different CFRP retrofitting schemeswere developed. The damage at the joint core and the slippage of shortly embedded beampositive reinforcement was substantially controlled due to the developed CFRP retrofitting.Finite Element (FE) simulation results were verified with the experimental findings.This provided additional understanding on the behavior and also proved that the explicitFE could be used as a tool for predicting the response of 3-D R/C beam-column jointsunder cyclic loadings.