Household electricity consumption analysis under the use of smart grid applications a demand-side approach
Akıllı şebeke uygulamalarının kullanımı kapsamında evsel tüketici elektrik tüketiminin analizi-talep tarafı yaklaşımı
- Tez No: 838562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN, PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisini şebekeye dahil eden elektrik şebekeleri, akıllı şebekeler olarak bilinir. Akıllı şebeke uygulamaları günümüz konvansiyonel elektrik şebekeleri olan merkezi, fosil yakıta dayalı güç sistemlerinden, daha geniş bir enerji kaynağı yelpazesi kullanarak merkezi olmayan üretimi ve tüketimi destekleyebilen sistemlere geçişi kolaylaştırmaktadır (Nye ve diğerleri, 2010). Akıllı şebeke teknolojileri, günümüzün enerji dünyasının bazı sorunlarını çözebilir. Ancak akıllı şebekelerin bu faydası ancak kullanıcı davranışlarında bir değişiklik olduğunda gerçekleşebilir. Bu tez, elektrik tüketim davranışı ile akıllı şebeke uygulamalarının kullanımının alışılmış davranış çerçevesi ile nasıl bağlantılı olduğunu anlamayı amaçlamaktadır. Sosyal normlar ve öz yeterliliği dışarıda tutarak, Ankara'da 703 katılımcı üzerinde, esas olarak farkındalık, tutum, ve niyetin davranış üzerindeki etkilerini test etmek için bir Alışılmış Davranış Çerçevesi kullanılmıştır. Açıklayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi ve Lojistik Regresyon Analizi sonuçları, farkındalık ve tutumun akıllı şebeke uygulamaları kullanımı ile elektrik tüketim davranışı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, Lojistik Regresyon sonuçları, talep tarafında başlatılacak bir akıllı şebeke uyum programını benimsemede toplumdaki ana hedef gruplarının hangileri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electricity networks that incorporate information and communication technology into the grid are known as smart grids. They call for a change from the centralized, fossil fuel-based power systems that are currently in place to ones that can support decentralized production and consumption using a wider range of energy sources. Smart grid technologies can solve some problems of today's energy world. However, this utility of smart grids can only be realized when there is a change in users' behavior. This dissertation aims to understand how electricity consumption behavior and smart grid applications usage are linked with a habitual behavior approach. Apart from social norms and self-efficacy, a Habitual Behavior Framework used to test the effects of mainly awareness, attitude, intention on behavior over 703 respondents in Ankara. An Explanatory Factor Analysis, Structural Equation Modeling and Logistic Regression Analysis results revealed that awareness and attitude have significant effect on electricity consumption behavior with smart appliances usage. Besides, Logistic Regression results show us the main target groups in society to engage in a program to adopt smart grid applications at the demand side.