Welfare analysis in an imperfectly competitive electricity market with distributed renewable generation
Dağıtık yenilenebilir üretimli eksik rekabetçi elektrik piyasasında refah analizi
  1. Tez No: 649353
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE SAYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, dominant firma ve kenar firmalar modelini kullanarak optimal miktarda yenilenebilir elektrik üretimini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu modelde dominant firma(lar) yenilenemeyen elektrik üretir ve kenar yenilenebilir elektrik üretir. Kenar, Turkiye'de son on yılda fenomen haline gelen da dağıtılmış yenilenebilir enerji üretimini temsil ediyor. Modeli sabit ve prim tarifeleri altında ve farklı sayıda oligopol şirketi için çözmek, iki sübvansiyon mekanizması arasındaki farkları ve piyasa gücü ile marjinal maliyetlerin denge sonucu üzerindeki etkilerini incelemeye olanak tanıyor. Matlab yazılımı, bu etkileri grafiksel olarak göstermek için seçilen bir dizi parametre üzerinden çözümleri simüle etmek için kullanıldı. Kısaca ifade etmek gerekirse, yoğunlaşmış piyasalarda sabit tarifenin toplam refah açısından prim tarifesinden daha iyi performans gösterdiği, ancak prim tarifesinin, çevresel amaçlar için de tercih edilebilecek daha yüksek yenilenebilir enerji üretimine yol açtığı sonucuna varılmıştır. Bu etki en çok tekel ve kenar firma örneğinde belirgindir. Oligopol şirketlerinin sayısı arttıkça, yani pazar daha az yoğun bir hale geldikçe, iki politika mekanizması etkileri itibariyle birbirine yaklaşıyor. Model, Türkiye elektrik piyasasının mevcut HHI seviyesine ayarlandığında, iki mekanizma seçilen parametre seti için hemen hemen aynı sonuçları üretiyor. Bu teorik bulguların ötesinde, bu araştırma, maliyet verilerinin mevcut olması halinde uygulanan tarife politikalarının optimalliğini değerlendirmek için bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the optimal amount of renewable electricity generation using the dominant firm and the fringe model. In this model, the dominant firm(s) produces non-renewable electricity and the fringe produces renewable electricity. The fringe represents the distributed renewable energy generation that has become a phenomenon in Turkey in the last decade. The optimality stems from the trade-off assumption that generating renewable energy is more costly and non-renewable energy causes environmental externalities. Solving the model under fixed and premium tariffs and for different number of oligopoly firms allows examining the differences between the two FiT mechanisms and the effects of market power and marginal costs on the equilibrium outcome. Matlab software is used to simulate the solutions over a set of chosen parameters to show these effects graphically. Shortly, in the concentrated markets, the fixed tariff outperforms the premium tariff in terms of total welfare, however, the premium tariff leads to higher renewable generation which can be preferred as well for environmental purposes. This effect is most evident in the monopoly and the fringe case. As the number of oligopoly firms increases, namely the market becomes less concentrated, the two policy mechanisms approximate each other. When the model is adjusted to the current HHI level of the Turkish electricity market, the two mechanisms generate nearly the same outcomes for the chosen set of parameters. Beyond these theoretical findings, this research proposes a framework to evaluate the optimality of the implemented tariff policies if the cost data is available.