2. Murad dönemi tezhipli el yazmalar
  1. Tez No: 27047
  2. Yazar: ITIR TANSI GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAĞCI SERPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Çalışmamız 1421-1451 yıllan arasında iki kez tahta çıkmış olan II. Murad dönemi tezhipli el yazmalarıdır. Osmanlı imparatorluğunun erken dönemleri olduğu için elimize çok az tezhipli örnek geçmiştir. Bazı eserleri de Yazma Eserler Kütüphanelerini teker teker taramak mümkün olmadığı için tesbit edemedik. Ketebesindeki tarihe, sunulduğu kişiye ve bezemelerine göre tarihleyebildiğimiz altı adet tezhipli el yazması bulabildik. Bunlar devrin ünlü şairi Ahmedi'ye ait Divan ve îskendername, bugün bile eserleri sevilerek dinlenen değerli besteci Abdülkadir Meraği'ye ait Mekasid El-Elhan (Nağmelerin Maksatları), tbn-i Sina'nın çeşitli eserlerinden bahseden risalelerden oluşan bir Mecmua. bir Kuran-ı Kerim ve din bilgini Saadettin Teftezani'ye ait Şerh El-Mekasid'dir. (Maksatların açıklaması). Bu eserlerden Divan' m ilk dört sayfası ve her bölüm başı tezbiplidir.Mekasid El- Elhan'ın ilk iki sayfası,serlevha sayfası ve hatimesi bezeli iken Mecmua'nın ilk sayfası serlevhası ve risalelerin başlıkları sûslenmiştir.Kur'an-ı Kerim'in de Fatiha ve Bakara surelerinin yer aldığı ilk dört sayfası sure başlan tezhiplidir.Şerh El-Mekasid ve Iskendername adlı eserlerimizin yanlızca serlevhalan süslenmiştir. Kısaca eserlerimizdeki motif ve kompozisyonlardan bahsedecek olursak, en çok kullanılan motifler natürel ve stilize üslup olarak ayırdığımız çiçekler, tomurcuklar, çeşitli formlarda yapraklar, sade, kanatlı ve hürde rumilerdir. Sırt sırta vermiş rumiler ya da basit kare ve dairelerden oluşan bağlar da özellikle çok sevilerek kullanılan motiflerdir. Çok yoğun olarak artı-eksili bordürler ve birkaç örnekte geometrik geçmeler görülür. Mekasid El-Elhan ve Mecmua'da zahriye sayfalanmn köşelikleri birleşik palmetler formundadır. Mecmua'da bu formlann içi serbest fırça üslubunda altın dallardan oluşan yüzey bezemeciliği anlayışında süslenmiştir. Bu bezeme döneme özgüdür. Mekasid El- Elhan'ın zahriye sayfalannda da bordur şeklinde görülür. 1430 ve 1424 tarihli,Timurlu Sultanı Şahruh için hazırlanmış iki Kuran-ı Kerim'de de benzer şekilde bezemeler vardır. Erken tarihli olsa bile 1313 tarihli bir Memluk Kuran-ı Kerim'inde de aynı anlayışla bezemeler görülür. Şahruh tehlikesinden çekinen ve Şahruh'un Anadolu'ya yönelttiği çeşitli akmlan durdurmayı başaran II. Murad'a Timurlu etkisinde Mekasid El-Elhan ve henüz elimize geçmemiş daha pek çok el yazması üretilmiş olmalıdır. Mecmua ve özensiz de olsa Şerh El-Mekasid bu anlayışın izlerini taşımaktadır. Kullanılan motifler aynı dönem kalem işleri ile de benzerlik gösterir. Bursa Muradiye Camii ve Muradiye türbesi kalem işleri, Edirne Üç Şerefeli Cami ve Edirne Muradiye Camii kalem işleri ile de bağlantı kurulabilir. Aynı tipte rumiler ve özellikle düğüm motifi biçiminde bağlar çoktur.Eserlerde öncelikle serlevhalar süslenmiştir. Daha özenli örneklerde zahriye sayfalan da tezhiplidir. Örn: Mekasid El-Elhan ve Divan gibi padişaha sunulan eserlerin ilk iki çift sayfa tezhibi. Divan ve Mecmua'da bölüm başlan, Kuran-ı Kerim'de sure başlan da tezhiplenmiştir. En sevilen renkler zeminlerde lacivert, rumi ve çiçeklerde altındır. Küçük zeminlerde çok az siyah, yeşil ve kiremit rengi kullanılır. Altın rumiler kırmızı, altın çiçekler ve tomurcuklar turuncu, mavi ve yeşille renklendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This is a study of the illuminated manuscript dated to the period of Sultan Murad II who throned twice between 142 1-1451. Obviously we have only a few manuscripts left from early Ottoman Period.We identified the dates of these manuscripts in reference to the date of the books or decoration style.We could reach only six of the manuscripts.since it was not possible to search all libraries keeping them. The books we referred are Divan and tskendername by Ahmedi (a very famous poet of his period) : Mekasid El- Elhan by Abdülkadir Meraği (a famous composer whose excellent compositions are still favourable in our century.) iMecmua consisting of articles on the works of Ibn-i Sina ; Şerh El - Mekasid (a book of comments on religious purposes) by Saadettin TeftezaniThe styles involved within context of this study are naturalistic and ornamented with patterns of flowers,buds and leaves.Besides those naturalistic forms of flowers, a style called free brush is also detected in some of our manuscripts.Mekasid El-Elhan and Mecmua includes free brush style which actually is a characteristic of contemporary Timurian artThat illumination can be seen on the outer band of the first pages of Mekasid El-Elhan,the Quran also have the same style on the upper and bottom rectangular parts of the front pages.That style, as well as the other designs, gives us a chance to underline the close relations between two neigbouring cultures.As a masterpiece of fine art.Bursa Yeşil Mosque is a very good sample.lt also represents the skills of itinerant foreign artisans.Bursa Yeşil Türbe (Green Tomb) tiles let us read the name of an Ottoman tile master who had been to Tebriz and brought some Timurian artists. The other motives we frequently come accross are“rami”which has four different types and all apphied in our manuscripts. They are usually placed at the headlines or around the main compositions to emphasize them and attract attention. Knot motives appear as another significant characteristic design of the period. THis pattern builds a link between wall decorations, tiles and illuminations like“rami”Edirne Üç Şerefeli Mosque and Edirne Muradiye Mosque are good examples for that design.Especially.on the wall paintings of Edirne Muradiye and the outer domes of Edirne Üç Şerefeli Mosque, the same style Rumi,s and knot motives can be noticed. We also find that simple decorative bands of plus and minus forms are widely used around the decorated areas of the page.Although there are not many in the books,same geometric bands surrounds the decorated areas. Dark blue and glod are the widely used background colors of the floral designs and“rumi”s.Black is rarely used at the background of small areas.Flowers are colored richly in green,blue,yellow,dark red, white and gold.However“rumi”s always consists of gold andIV red brush stroke on the contours. Therefore,we would like to conclude that Ottoman style exposes its own rich history of art to effects of Timurian or Mamluk art and combination is magnificent. Going through the effects coming all over after 1450,Fatih and Beyazid period bring out their unique matured Ottoman style.