Çerkeş (Çankırı) IV.Murad Çifte Hamamı koruma ve sağlıklaştırma çalışması
Study the protection and sanitation of the duble bath of Murad IV in Çerkeş (Çankırı)
- Tez No: 8658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CEZMİ TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin konusu Çerkeş'teki (Çankırı) 4.Murad Hama mıdır. 16. yy. Osmanlı Dönemi yapısıdır. Çalışmanın ilk bölümünde Çerkeş'in tarihi üzerinde literatürler taranmıştır. Çalışmanın 2. Bölümünü Rölöve, fotoğraf, dokümanlar, malzemelerin ve yapım tekniklerinin araştırılması oluşturmuştur. Hamamın değerlendirilmesi için gerekli tarihi araştırma ve karşılaştırmalı çalışma ise 3. ve 4. bölümleri kapsamaktadır. 5. bölümde, resitüsyon ve restorasyon incelenmektedir. 6. (son) bölümde ise hamamın kendisi ve yakın çevresini de içeren yeni işlev projesi önerilmiştir. -V-
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the bath of Murad IV Located in the county of Çerkeş of Çankırı province. This bath was built in 16th century during ottoman Empire. In section I of the study, some Literature about the history of Çerkeş have been searched. In section II Studies have been made on original designs of pictures, materials and construction techniques. The historical researches and comparative studies required for the evaluation of the bath take place in sections III and IV. In section V res titution and restoration stage has been examined. In section VI and the last section the new function project proposal for the bath itself and its Sarrourdings has been developed. -VI-