Power optimization and modeling of switched-capacitor integrators suitable for delta-sigma modulators
Delta-sigma kipleyicilere uygun anahtarlı-sığaç tümlev alıcılarının güç eniyileme ve modellemesi
  1. Tez No: 270472
  2. Yazar: GÖKHAN EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, Delta-Sigma kipleyicilerinde kullanılan anahtarlı-sığaç tümlev alıcıları güç harcamaları bakımından incelenmektedir. Yüksek hızda örnekleme kullanan delta-sigma kipleyicileri en önemli veri çevirici türlerinden biri olup oldukça yüksek çeviri hızlarında yüksek çözünürlüğe ulaşma yetisine sahiplerdir. Anahtarlı-sığaç tümlev alıcıları güç tüketimi yönünden örneklemeli delta-sigma kipleyicilerinin kilit bileşenleridir. Anahtarlı-sıgaç tümlev alıcının yapısı ve kullanılan işlemsel yükselteç güç tüketimini büyük ölçüde belirler. Bu nedenle, ilk olarak, en uygun anahtarlı-sığaç tümlev alıcı seçimi ve işlemsel yükselteç tasarımı yapılarak anahtarlı-sığaç tümlev alıcıların güç eniyilemesi ele alınmaktadır. Bunu takiben, delta-sigma kipleyicilerde kullanılan anahtarlı-sığaç tümlev alıcıları için bir güç modeli sunulmakta ve sonuçları gerçek uygulamalarla karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the power dissipation aspects of the switched-capacitor integrators used in delta-sigma modulators are treated. Delta-Sigma modulators which employ oversampling are one of the most critical types of data converters and they are able to achieve high resolution at reasonably high conversion speeds. Switched-capacitor integrators are the key components of sampled-data delta-sigma modulators from the power consideration point of view. The structure of the switched-capacitor integrator and the operational amplifier used determine the power consumption to a large extent. For this reason, firstly, the power optimization of the switched-capacitor integrators is discussed via choosing the optimum switched-capacitor integrator and operational amplifier design. Following that, a power model for switched-capacitor integrators used in delta-sigma modulators is presented and its results are compared with the real implementations.