Analysis of an averaging based synchronization algorithm in continuous-time
Ortalama alma temelli bir eş zamanlama algoritmasının sürekli zamanda incelenmesi
- Tez No: 270473
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir çok ağ uygulamasında, ağı oluşturan düğümlerin ortak bir saat değerine sahip olması önemli bir rol oynar. Bu sayede, ağı oluşturan düğümler dizayn edildikleri işleri gerçekleştirebilirler. Bu tez çalışmasında, ortalama alma temelli bir dağıtık eş zamanlama algoritması tanıtılarak, yakınsama koşulları ilingesi sabit ya da değişen ve gecikmeli ağlar için incelenmiştir. Dağıtık eş zamanlama algoritmasının avantajları geniş ölçekli ağlara enerji verimliliği sağlayarak uygulanabilmesi ve zaman içerisinde iletişim kanallarında oluşan bozulmalara karşı dayanıklı olmasıdır.Bu tezde tanıttığımız dağıtık eş zamanlama algoritmasının yakınsama koşullarını incelerken çizgi kuramından ilgili tanımlar, Lyapunov fonksiyonu, ve Laplas dönüşümü kullanılmıstır. İlingesi sabit ve değişen ağlarda, düğümlerin iç frekansları da dahil edildiğinde, eğer ağ yapısı güçlü bağlaşık ve dengeli ise, eş zamanlama algoritması uygulandığında, düğümlerin ortalama değere yakınsadığı gösterilmiştir. Gecikmeli ağlarda ise, tüm iletişim kanallarının iletilen mesajlara aynı miktarda gecikme uyguladı ğı kabulu ile, eğer ağ yapısı sabit, yönsüz ve bağlaşık ise, düğümlerin ortalama değere yakınsadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synchronization in distributed networks plays a significant role in a broad range of applications that consist of mobile and/or wireless nodes which need to agree on a common notion of time to successfully fulfill the tasks that they are designed for. In this thesis, we introduce an averaging based distributed synchronization algorithm in continuous time and investigate its convergence properties for networks with time varying topology and time delay. The proposed distributed synchronization scheme is advantageous in the sense that it can be applied to large-scale networks due to its energy efficiency and its robustness to node failures. In the study of convergence properties, we utilize related results from graph theory, tools of Lyapunov functions, and Laplace transform. For fixed and time varying topology networks, it is shown that average consensus is achieved in the presence of free running frequencies, if the network is strongly connected and balanced. The result is also extended to networks with equal time delay, if the network topology is fixed, undirected, and connected. Extensive simulation results are carried out in Matlab to examine the related convergence scenarios.