Circuit level analog design automation
Devre düzeyinde analog tasarım otomasyonu
- Tez No: 270481
- Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, benzetimli devre sentezi için benzetim-tabanlı bir yöntemler dizisi,bu yöntemler dizisinin sistem ve serim düzeylerindeki sentez araçları ile birleştirilmesive yöntemler dizisinin faydalılığını onaylamak amacıyla gerçekleştirilmiş olan sentezsonuçları sunulmaktadır. Benzetim-tabanlı yaklaşımın tercih edilmesi sonucunda sentezleyici,SACSES, ilingeden bağımsız olma özelliğini kazanmıştır. Ticari bir benzeticininkullanılması yerine hızlandırılmış bir benzetici, SPASE, gerçekleştirilmiştir. SPASE'inDA, AA ve gürültü benzetimleri için detayları bu tezde verilmiş olan çeşitli hızlandırmadüzenekleri vardır. Kullanılan arama algoritması, Metropolis ölçütünü seçim yöntemiolarak kullanacak şekilde değiştirilmiş bir ES algoritmasıdır. Bu değişiklik, arama algo-ritmasına benzetimli tavlama yönteminde olduğu gibi tırmanma yeteneği kazandırarakyerel ve bütünsel tarama arasında uygun bir denge kurulmasını sağlamakta ve GAile ES algoritmalarının erken yakınsama problemini ortadan kaldırmaktadır. Aramaparametrelerinin otomatik olarak belirlenmesi ve özuyarlanımı ile tasarımcı çabası enaza indirilmiştir. Önbesleme kısıtları için pürüzsüz ceza makanizmaları önerilmiş vebahsedilen arama algoritmasına eklenmiştir. Yanıt yüzeyi modellemesi için, parçalıkübik Hermite eğriler kullanılarak verim-bilinçli sentez gerçekleştirilmiştir. SACSES'isistem düzeyindeki sentez araçlarıyla birleştirmek için sıradüzenli bir sentez yapısıönerilmiştir. Sıradüzenli yapı, devre ve sentez düzeylerini birleştirmek için ek araçlaraolan gereksinimi ortadan kaldırmaktadır. SACSES ve serim düzeyindeki sentez aracı,serim parazitlerinin devre başarımına olan etkilerinin en aza indirildiği bir geribeslemedöngüsü ile birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a simulation-based analog circuit synthesis methodology, itsintegration with system and layout level analog synthesis tools, and synthesis examplesthat were performed to validate the usefulness of the methodology. Simulation-basedapproach is preferred so that the synthesizer, SACSES, is topology independent. In-stead of using a commercially available simulator, an accelerated simulator, SPASE,is implemented. SPASE has various acceleration mechanisms for DC, AC and noisesimulation, detailed in the thesis. The search algorithm used is an ES algorithm mod-i¯ed so as to use Metropolis criterion as the selection method. By adding hill-climbingcapability similar to simulated annealing, this modi¯cation provides a proper balancebetween local and global search and eliminates the premature convergence problemof GA and ES-based algorithms. Designer e®ort is minimized with the automateddetermination and self-evolution of search parameters. Smooth penalty mechanismsfor biasing constraints are proposed and embedded in the algorithm. Yield-awaresynthesis is performed by utilizing piecewise cubic Hermite splines for response surfacemodeling. A hierarchical synthesis structure is proposed for integrating SACSES withsystem level synthesis tools. The hierarchical scheme eliminates the need for extra toolsto link levels. SACSES and the layout level synthesis tool is integrated with a feedbackloop, by which the e®ects of layout parasitics on circuit performance are minimized.