New approaches to optimization algorithms used in circuit and system level of analog design automation
Analog tasarım otomasyonunun devre ve sistem seviyelerinde kullanılan optimizasyon algoritmalarına yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 343277
  2. Yazar: SİMGE AY
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, benzetimli devre sentezi için benzetim-tabanlı yöntem dizileri ve bu yöntem dizilerinin faydalılığını onaylamak amacıyla gerçekleştirilmiş olan sentez sonuçları sunulmaktadır. Ayrıca, devre sentezleyicinin sistem seviyesi ile birleştirilmesi de sunulmaktadır. Benzetim-tabanlı yaklaşım tercih edilmiş sonucunda sentezleyici, SACSES, HSPICE ile gerçekleştirilmiştir. Transistor boyutlarını ES algoritması kullanarak dolaylı olarak değiştiren iki farklı devre sentez yöntemi önerilmiştir. İlk yöntem tasarım parametresi olarak evirici katsayıya ve EKV MOSFET Model'in denklemlerine dayanır. İkinci yöntem doğru akım çalışma noktalarına ve bu noktaları transistor boyutlarına çeviren başvuru çizelgelerine dayanır. SACSES'i sistem düzeyindeki sentez araçlarıyla birleştirmek için sıradüzenli bir sentez yapısı önerilmiştir. Sıradüzenli yapı, devre ve sentez düzeylerini birleştirmek için ek araçlara olan gereksinimi ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents different simulation-based analog circuit synthesis methodologies, and synthesis examples that were performed to validate the usefulness of the methodologies. It also presents the integration of circuit synthesizer with system level. Simulation-based approach is preferred so that the synthesizer, SACSES, is implemented with HSPICE. Two different circuit synthesis methodologies that manipulate device size indirectly by using modified ES algorithm are proposed. The first one is based on the inversion coefficient (IC) as a key design parameter and the equation of the EKV MOSFET Model. The second one is based on DC operating points and lookup-tables used for translating DC operating points into transistor dimensions. A hierarchical synthesis structure is proposed for integrating SACSES with system level synthesis. The hierarchical scheme eliminates the need for extra tools to link levels.