A generalized pareto front approach for performance estimation in analog design automation systems
Analog tasarım otomasyon sistemlerinde performans tahmini için genelleştirilmiş pareto eğrisi yaklaşımı
- Tez No: 270482
- Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Analog devre tasarımı, hem fiziksel hem de teknolojik parametrelerin etkileşimlerini derin bir biçimde anlayabilmeyi gerektirir. Bununla beraber, analog devrelerin uygulamaları çok sayıda tasarım denklemi ile beraber, kendine özgü gereksinimlere ve kısıtlamalara da sahiptir. Tasarımın da tek bir çözümü yoktur. Aynı zamanda karışık-sinyal sistemlerinin en önemli anahtar parçasıdır.Günümüzde, tasarım sorunlarının yanı sıra performans parametrelerinin birbirleriyle olan bağlantısı ve etkileşimleri de devre modellenmesi açısından önemli bir konu olmuştur. Öyle ki, tümleşik devre üreticileri analog tasarım otomasyon araçlarını, verimliliği ve üretkenliği arttırabilmek için bir çözüm olarak görmektedirler. Buna ek olarak, otomasyon araçlarının işleyişini hızlandırmak için tasarıma uygun olmayan veya performansı yeterli olmayan devrelerin gereksiz yere zaman harcamasını engelleyecek, performans değerlendirme araçları kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada, karışık-sinyal sistemlerinin performans tahmini için genel bir yöntem önerilmektedir. Bu yöntem, optimizasyon algoritmalarını ve Spice benzeri simülatörleri kullanmadan, Pareto Eğrisi tanımından faydalanmaktadır. Performans tahmini, verilen bir teknoloji için, iyi belirlenmiş performans tasarım-uzayı araştırması gerektirir. Karışık-sinyal sistemlerinin karmaşıklığı giderek arttıkça bu sistemlerin geniş çaplı tasarım-uzayı araştırması için ihtiyaç duyduğu süre de hızla artmaktadır. Bu sebepten, daha hızlı ve daha doğru bir tasarım-uzayı araştırması için Matlab tabanlı bir kütüphane hazırlanmıştır. Daha sonra sistemin her bir bloğuna Pareto Eğrisi yaklaşımı uygulanacaktır. Ek olarak, optimum çözüm kümelerinin (Pareto Eğrileri) ortaya çıkarılmasının yanı sıra sistemin her bir bloğuna ait yaklaşık bir tasarım da elde edilecektir. Son olarak, elde edilen Pareto Eğrilerinin birleştirilmesi cebirsel ifadelerle desteklenerek ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The design of analog circuits requires a deep insight into both physical and technological parameter interactions. In addition, every application of analog circuits has specific constraints and requirements with large number of design equations, and also there is no unique solution of the design. At the same time, analog circuits are the key components of mixed-signal systems.Nowadays, not only design issues but also tradeoff analysis of competing performances is considered to be a significant issue in circuit modeling such that analog design automation tools, which increase efficiency and productivity, have become an attractive solution for integrated circuits (IC) providers. Furthermore, performance estimation tool becomes a requirement in order to speed up the automation system by eliminating the unfeasible circuits and the circuits which cannot meet the specifications.In this thesis, a general methodology for the performance estimation of mixed-signal systems is proposed while exploiting the Pareto Front concept. Performance estimation requires a well-determined performance design space (PDS) exploration for a given technology. Since the complexity of mixed-signal systems grows progressively, the exploration of a huge design space is required for the performance estimation of system blocks with a dramatically increased exploration time. Therefore, a Matlab-based library is presented for a fast and accurate PDS exploration. Then, Pareto Front approach is applied to the system blocks. In addition, not only are optimum solution sets extracted but also an approximate design of the blocks is obtained in this thesis. Finally, Pareto Front composition is discussed by supporting the dominance rule with algebraic representations.