An analytical performance estimation tool for analog computer aided design
Analog bilgisayar destekli tasarımda analitik başarı tahmini
  1. Tez No: 139381
  2. Yazar: BALKIR KAYAALTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET ANALOG BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMDA ANALİTİK BAŞARI TAHMİNİ Analog otomasyon gereçleri, tümdevre üreticileri için çalışanların verimliliği ve üretkenliğim arttırdığı ve zaman kaybı ve emek harcanmasını azalttığından dolayı oldukça ilgi çekmektedir. Yaklaşık başarım tahmin ediciler, gerçeklenemeyen ve istenilen özellikleri veremeyecek devrelerin optimizasyonu için harcanacak zamanı ortadan kaldıracağından dolayı gereklidirler. Bu tezdeki çalışma yüksek seviyeden en alt düzeyde sentezleme yapan bir analog tasarım otomasyon sisteminin bir parçası olacaktır. Çalışmada bugün ve yalan gelecekte teknoloji trendi olan CMOS transistorlu analog devreleri kullanılmıştır. Tasarım probleminin daha küçük parçaları bölünmesi izlenen temel stratejidir. Tüm elektronikte geçerli olan genel tasarım denklemleri kullanılmıştır. Bir blok için tasarım denklemleri çıkarılırken o bloğun tipi ve bir sonraki bloğun özellikleri göz önüne alınmıştır. Sonuçta, tasarımdan istenen özellikler (kazanç, bant genişliği v.b.), dizayn parametrelerine (alan,güç v.b.) bağlanan denklemler elde edilmiştir. Sistem gerçeklenmiş ve çalıştırılmış ve sonuçlar endüstri standardı devre simulatorları ile karşılaştınlmıştır. Amaçlandığı gibi bir optimizasyon gerecine yardım edebilecek hızda olduğu ve tasarımı kolaylaştıracak bilgileri sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN ANALYTICAL PERFORMANCE ESTIMATION TOOL FOR ANALOG COMPUTER AIDED DESIGN Automatic analog design tools are very attractive for the integrated circuit (IC) providers, because they increase the employees' efficiency and productivity; eliminate the high time and effort consumption. A performance evaluator is needed to spend no time for optimization of the unfeasible circuits and circuits which can not meet specifications. The work in this thesis is part of a complete analog design automation system from top level to the lowest level of synthesis. The work concentrates on analog circuits built with CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) transistors which are the current and future trend of analog circuit design. Partitioning of the problem to simpler sub problems is the major strategy used. General design equations valid for all analog systems are used to model the sub-blocks. Design equations of the sub blocks are arranged according to the sub block type and the succeeding block. Finally equations are found relating design specifications to the design parameters. The system has been realized and used and the results are compared with the results of the industry standard simulation tools. The tool is very fast as aimed and useful; it has been seen that it is enough fast and it gives the information to ease the actual design for a optimizer.