Interactive briefing map on responsive workbench
Etkileşimli çalışma tezgahı için brifing harita uygulaması
- Tez No: 270494
- Danışmanlar: DR. ALİ VAHİT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez etkileşimli çalışma tezgahı üzeride geliştirilmiş bir arazi görüntüleme uygulamasını ortaya koymaktadır. Uygulama arazinin fiziksel bir maketinin gerçek bir masa üzerinde bulunuyormuşçasına stereo olarak görüntülenmesini sağlamaktadır. Kafa takip sistemi kullanıcının arazi modeli etrafında hareket etmesine izin vermektedir.Geliştirilen arazi görüntüleme sistemi çoklu kaplama ve detay seviyesi yeteneklerine sahiptir. Bu sistem aynı zamanda kültür özellik verisini çıkartan ve görüntüleyen gereçlere sahiptir. Uygulama aynı zamanda arazi üzerinde görülebilirlik analizi yürüten bir gerece de sahiptir. Sistemin kontrol edilmesi ve kullanıcıya daha fazla esneklik vermek için bir uzaktan kumanda kullanılmıştır.Göz aralığı gibi çeşitli stereo görüntüleme parametreleri sistemin kullanılabilirlik değerlendirmesinin bir parçası olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a terrain visualization application developed on a responsive workbench system. The application enables stereo viewing of a terrain as if a physical mock up model of it is actually on a real table. Head tracking system allows the user to move around the terrain model.The terrain visualization system developed has multi-texturing and level of detail capabilities. It also has tools that extracts culture feature data and displays it. Application also has a tool that performs visibility analysis on terrain. A remote controller is used to control system to give user more flexibility.Effect of various stereo visualization parameters like eye separation is analyzed as part of evaluation in system usability.