An analysis of news on microblogging systems
Mikroblog sistemlerinde haber analizi
  1. Tez No: 270504
  2. Yazar: OKAY ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnternet ağında yaşanan son gelişmeler, içerik bakımından geniş çaplı birkatılım sağlamaya zemin hazırlamış ve bizim iletişim biçimimizi ve bilgiyeerişim şeklimizi değiştirmiştir.Önceleri habere ulaşmak için insanlar gazete vetelevizyona bağlıydılar. Katılımıcı ağın ortaya çıkmasıyla, vatandaşgazeteciliği kendini İnternette göstermiştir. İnternet ağında yayın yapmanın enson örneği microbloglardır. Microbloglar, bloglara benzerler ve zaman değeribulunan gönderilerden oluşup genellikle üyelik yoluyla kullanılırlar. Fakat,ufak boyutlarıyla(140 karakter) ve yüksek mesaj gönderme sıklıklarıylageleneksel bloglarlardan farklılık gösteriler.Microblogların çeşitli kullanılma sebepleri vardır. Sosyal etkileşim, bilgitoplama, bilgi paylaşımı, pazarlama ve spam önemli kullanımlar arasındadır.Küresel olaylar ile ilgili fikirler ve duygular microbloglardayansıtılmaktadır.Oldukça yüksek seviyedeki mesaj miktarı bu platformları haber bilgi paylaşımözellikleri açısından incelemek için ilgi çekici hale getirmektedir. Aynızamanda, yüksek miktardaki veri, bilgi içeriği olan mesajları tanımlamaaçısından epey zorlayıcı olmaktadır.Bu tez haber mesajlarını tanımlamak için bir yaklaşım önermektedir. Bu yaklaşımbenzer mesajları yakalamak ve onların zamansal ve nicel özelliklerini analizedip üzerinde çalışmak için uygulanmıştır.Haber sağlayıcılar mikroblogları nasıl kullanıyor?Bireysel kullanıcılar haber yayıyor mu ? Yayıyorsa nasıl yayıyorlar?Zamana ait ve niceliksel özellikler nelerdir?Twitter, en popüler mikroblog sistemi (bu tez yazılırken) mikroblog sistemiolarak kullanılmıştır. Hem haber olayları hem de bireyler açısından, iletiler(tweets olarak adlandırılır) haber tweetlerini ayırt etmek için filtrelenmiştir.60 kullanıcı ve çeşitli haber olaylarına dayanan sonuçlar sunulmuştur.Bu tez çalışmasında, haber paylaşımlarını belirlemek için bir haber modelitanıtılmıştır. Twitter microlog kaynağı olarak seçilmiştir. Bir kısım, farklıküresel olaylara ait ve bireysel microblog kullanıcı mesajları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in Web have enabled the wide scale participation incontent, which has changed the way we communicate and access information.Traditionally people were subject to accessing news from main stream media suchas newspapers and televisions. With the advent of participatory web, citizenjournalism has emerged, which manifests itself on the Web. The most recent formof Web publication are microblogs. Microblogs are similar to blogs, which aretimestamped posts that are most typically consumed through subscription. Unlikeconventional blogs, however, microblogs differ in their tiny size (140characters) and the frequency of posting.Microblogs are used for a variety of reasons. Social interaction, informationgathering, information sharing, marketing, and spam are among the key uses.Thought and feelings regarding global events are sure to reflect on microblogs.The massive quantity of posts make these platforms interesting to explore withrespect to news information sharing behavior. At the same time, the massivequantity also makes it a challenge to identify posts that are informative.This thesis proposes an approach for identifying news posts. This approach isimplemented in order to fetch and analyze such tweets to study temporal andquantitative properties of such posts.How do main stream media use microblogs?Do individuals share news If so, how?What are the temporal and quantitative properties?Twitter, the most popular microblogging system (at the time of the writing ofthis thesis) was used as microblogging system. The posts (called tweets) werefiltered to identify news tweets, both for news events as well as individuals.The results based on 60 users and various news events are presented.In this thesis, a news pattern to identify news contributions was introduced.Twitter was chosen as a microblog source.A number of tweets related todifferent global events and individual microblog user posts were examined.