Revealing microblogger interests by analyzing contributions
Katkıların incelenerek, microblog kullanıcılarının ilgi alanlarının anlaşılması
- Tez No: 270505
- Danışmanlar: DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kişisel bloglar çevrimiçi günlüklerdir. Blogsahipleri yorumlarını, fikirlerini, duygularını ve tecrübelerinibloglarında paylaşırlar. Birbirini kişisel olarak tanımayan, ancakbenzer ilgi alanlarına sahip kişiler birbirlerinin güncellemelerinibloglar aracılığı ile takip ederler.Microblog, güncellemelerin daha kısa mesajlardan oluştuğu bir blogtürüdür. Kullanıcılar microbloglarında ne yaptıklarını, nedüşündüklerini belirtebilirler, ya da bir haber, etkinlik hakkında bilgiverebilirler. Microblog kullanımı, mobil kullanıma uygun olduğundan vekısa microblog güncellemeleri, uzun, iyi yapılandırılmış bloggüncellemeleri kadar özen gerektirmediğinden, microblog kullanıcılarıblog kullanıcılarına göre daha sık güncelleme yapmaya eğilimlidirler. Buda çok büyük sayılarda microblog güncellemelerine neden olur. Sonuçolarak microblog sistemlerinde, çok büyük miktarda, çok yüksek hızlabiriken küçük güncellemeler oluşur.Microblog sistemlerinde aynı ilgi alanlarına sahip kullanıcıları bulmakbir sorundur. Çünkü kullanıcılar genelde birden çok alan hakkındayazarlar, ve bir çok kullanıcı gözden kaçabilir. Bir arkadaşımızın takipettiği, ya da bizi takip eden bir kullanıcıyı takip edip etmemeye kararverirken, onun hakkında bir şeyler bilmek faydalı olur. Bir microblogkullanıcısı hakkında fikir edinmek isteyen bir kişi, microblogsisteminin o kullanıcı hakkında sağladığı bilgiyi, ya da o kullanıcınıniletişim halinde olduğu diğer kullanıcıları inceleyebilir, ya da okullanıcının güncellemelerini okuyabilir. Bir kullanıcının devingen vesürekli yenilenen güncellemeleri, o kullanıcının ilgi alanlarını ortayaçıkarır. Ancak microblog güncellemelerini incelemek, bloggüncellemelerini incelemekten daha zordur. İyi yazılmış, iyiyapılandırılmış blog güncellemeleri ile karşılaştırıldığında microbloggüncellemeleri boyut olarak daha kısıtlı ve sayı olarak daha çoktur.Microblog güncellemelerinin sayıca çokluğu, ve dağınık yapısı, microblogkullanıcılarının ilgi alanlarını tayin etmeyi zorlaştırır.Sayıları ve dağınık yapıları dolayısıyla microblog güncellemelerinin birkişi tarafından incelenmesi yorucudur. Bu çalışmada, microblogkullanıcılarının karakteristiklerinin ve ilgi alanlarının otomatikolarak anlaşılabilmesi için bir model önerilmektedir. önerilen yöntemaşağıdaki adımları içerir:-güncellemelerde kullanılan dikkate değer kelimelerin incelenmesi,-güncellemelerde geçen harici referansların incelenmesi,-güncellemelerde geçen dahili referansların incelenmesi, ve- microblog sistemi tarafından kullanıcı hakkında verilen bilgininincelenmesiBu modelin, çok başarılı ve yaygın olarak kullanılan bir microblogservisi olan Twitter'ın uygulama programlama arayüzünü kullanan biruygulaması sunulmaktadır.Bu çalışmanın sonucunda, belirli grup kullanıcıların karakteristikleribelirlenmiş, ve bireysel kullanıcıların microblog güncellemelerikarşılaştırılmıştır. Bu şekilde bir bilgi hangi microblogkullanıcısının, hangi amaçla takip edileceği kararını verirkenkullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Personal blogs are online diaries. Bloggers sharetheir comments, opinions, feelings and experiences on their blogs.People, who share similar interests but typically do not know each otherin person, follow each other's updates through their blogs.Microblogging is a kind of blogging in which users' contributionsconsist of shorter messages. Microblogs may express what themicroblogger is doing or thinking, or inform about something like news,entertainment, good deals, etc. Since microblogging is suitable formobile use, and short microblog contributions do not require muchattention as long, well-structured blog posts, microbloggers tend topost their updates more frequently than regular bloggers, which resultsin a larger number of microblog posts. As a result, the microblogospherepresents a vast amount of short messages that arrive at high speed.In microblogging systems, there is the problem of finding users ofinterest -- as people are multifaceted and often escape notice. Whendeciding whether to follow a user who may be following us or followed bya friend, it would be useful to know something about them. Usually, aperson who wants to get an opinion about a microblogger can look at themetadata supplied by the system, examine other microbloggers incommunication with that particular microblogger, or read hercontributions. A user's dynamic and continuously updated contributionsreveal her interests in that particular system. However analyzingmicroblog posts is more difficult than analyzing blog posts. Compared towell written, structured blogger posts, microblogger posts arerestricted in size and plenty. The sheer volume and fragmented nature ofmicroblogs make it difficult to assess the characteristics andinterests of a user.Manually analyzing microblog contributions would be overwhelming due totheir quantity and fragmented nature. In this study, a model forautomatically revealing microbloggers' characteristics and interests isproposed. Proposed approach supports the following:- analyze all significant words uttered in posts,- analyze external references existing in posts,- analyze internal references existing in posts, and- examine user meta information in the microblogging systemAn implementation of this model, which uses the API of the highlysuccessful and widely used microblogging service Twitter is presented.The results of this work are discussed in terms of determining thespecific characteristics of particular groups of users as well as thecomparison of individual microblogger contributions. Such informationcould be utilized in deciding who to follow for what purpose.