Asymmetries of men and women in selecting partner
Eş seçiminde kadın erkek farklılıkları
- Tez No: 270503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlar hayatları boyunca kendilerine uygun bir eş ararlar. İnternetin hayatımızda daha çok yer edinmesiyle birlikte, geleneksel eş bulma yöntemleri daha az tercih edilmeye başlandı. Artık internetten eş aramak daha popüler hale geldi.Elimizde toplam üye sayısı 4 milyondan fazla olan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir arkadaşlık sitesinin verileri mevcuttur. Bu çalışmamızda eş bulma kriterleri açısından kadınlar ile erkekler arasındaki farklılıkları araştırdık. Ayrıca bazı özelliklerin daha baskın olup olmadığını inceledik. Hangi özelliklerin birbirleriyle alakalı olduğunu gösterdik. Yaptığımız çalışmalara göre eğitim düzeyi ve aylık gelir arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır.Bazı erkekler, beğendikleri kadını etkileyebilmek için daha çok emek harcarlar. Bu ısrarların, kadınların ilgisini çekebilme üzerindeki etkisini inceledik. Güzelliğin hem kadınlar hem de erkekler için ne kadar önemli olduğunu gösterdik. Yaptığımız çalışmanın sonucuna göre, çekici bir erkek daha kolay eş bulabiliyor.Kullanıcıların arkadaşlık sitesini kullandıkları saat dilimlerini cinsiyetlerine, eğitim seviyelerine ve aylık gelirlerine göre kıyasladık. Daha düşük eğitim seviyeli ve aylık kazancı daha az olan erkeklerin sisteme daha çok akşam 8'den sonra girdiklerini analiz ettik. Fiziksel mesafenin de eş ararken önemli bir kriter olduğunu gösterdik. Erkekler kendilerine daha yakın oturan kadınları tercih ediyorlar.
Özet (Çeviri)
People seek their love partner throughout their lives.As the internet grows rapidly, the traditional mate finding ways start to change.The new trend of finding a mate is to join the online dating services.We work on the dataset of an online dating system in Turkey which has more than 4 million registered users.We investigate the asymmetries of men and women in selecting partner.We find out that some criteria are more crucial.The correlation between some properties are also studied.It is found that educational level and salaries are highly correlated.Some men do not give up until he gets a message from the woman who impressed him up.We investigate whether the insisting is effective to get attention of women.We also investigate the effect of beauty for both men and women.If a man is handsome, not surprisingly, finding a mate is easier.It is found that login times according to the gender, educational level and salary are asymmetric.Men with lower educational level or lower salary prefer to login to the system after 8 pm.The physical distance is also an important factor when selecting partner.We showed that men prefer women who lives nearby.