Toprağa kükürt ve mikro besin elementi uygulamalarının bodur fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotipinin gelişimi ve mikro besin elementi alımına etkisi
Effect of sulfur and micro nutrients applications into soil on growth and micro nutrient uptake of dwarf bean Pphaseolus vulgaris L.) genotype
- Tez No: 270521
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma kontrollü sera koşullarında kükürt ve mikro besin elementi uygulamalarının toprağın pH ve EC değerleri üzerine etkileri ile fasulye genotipinin kuru madde verimi, tane verimi, tane protein içeriği ve yaprak besin elementi konsantrasyonuna etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. `Tesadüf Parsellerinde Faktöriyel Deneme Desenine' göre dört tekerrürlü olarak kurulan denemede, kükürt iki dozda (0, 200 mg kg-1), besin elementleri yedi (NPK, NPK+ME Tümü, NPK+Fe içermeyen ME, NPK+Zn içermeyen ME, NPK+Mn içermeyen ME, NPK+Cu içermeyen ME, NPK+B içermeyen ME) farklı seviyede uygulanmıştır.Fasulye bitkisinin kuru madde verimi, tane verimi ve tane protein içeriği ile yaprağın Fe, Zn, Mn, Cu, B konsantrasyonu üzerine kükürt ve besin elementi uygulamaları ile interaksiyonlarının etkisi istatistiki olarak önemli (P < 0.01) bulunmuştur. Toprağa uygulanan kükürt miktarı arttıkça bitkinin Fe, Zn, Mn, Cu, B konsantrasyonu, kuru madde verimi, tane verimi, tane protein içeriği ve toprağın EC değerlerinin arttığı, pH değerlerinin ise azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the effects of sulfur and micro nutrient applications on pH and EC of the soil and dry matter yield, grain yield, protein content of the grain and nutrient concentration of the leaf under greenhouse conditions.