Design and optimization of microwave oven
Mikrodalga fırınının dizaynı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 270552
  2. Yazar: BAHRİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez döner arabalı ekmek fırınlarının özellikle ısı hücresi bölümünün incelenerek ısıl hesaplarının yapılması amacıyla hazırlandı. İlk bölümde pişirilecek malzeme olan ekmek hakkında detaylı bilgilere değinildi, ekmeğin oluşum süreci anlatıldı. Daha sonraki iki bölümde fırın tanıtımı yapıldı. Fırın ana grupları, emniyet sistemleri ve buhar verme sistemleri tanıtıldı. Dördüncü ve son bölümde ise bütün hesaplamalar yapıldı. İlk olarak ısıl hesaplar ve daha sonrasında maliyet hesapları yapıldı. Bütün bu hesaplamalar üç farklı yakıt ile çalışması öngörülen ısı hücresi için ayrı ayrı yapılarak bir adet ekmek için toplam yakıt maliyetleri bulundu.
Özet (Çeviri)
The hereby thesis was prepared in order to conduct the thermal calculations of the bakery ovens with rotating carts especially by examining the thermo-chamber. In the first section it was referred to detailed information regarding bread which was the material to be cooked, and the constitution process of bread was explained. In the following two sections the presentation of oven was introduced. Main groups of oven, security systems and vapor delivery systems were presented. And in the fourth and the last section all calculations were made. Firstly thermal calculations and then cost calculations were prepared. All these calculations were performed for each thermo-chamber anticipated to operate with three different fuel types and total fuel cost for same bread type was found.