Tekstil endüstrisi atıksularının magnezyum flokülasyonu ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Treatment of textile wastewater by magnesium flocculation
  1. Tez No: 270553
  2. Yazar: KORHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Basic Blue 41 (BB41), Basic Blue 3 (BB3), Vat Blue 3 (VB3), Vat Gren 1 (VG1), Vat Blue 4 (VB4), Direct Blue 71 (DB71) ve Reactive Blue 29 (RB29) boyar maddeleri ile iki farklı tekstil fabrikasına ait atıksuların Magnezyum flokülasyonu ile arıtılabilirliği incelenmiş ve klasik bir koagülant olan Alüm ile kıyaslanmıştır. Optimum dozlar ve pH'ın arıtmadaki etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada MgCl2'nin etkinliğinin pH 11.5'de daha yüksek olduğu ve Alüm'e nazaran daha yüksek renk ve KOİ giderdiği tespit edilmiştir. Renk gideriminde, adsorpsiyon mekanizmasının etkinliğini belirlemek için, deneysel datalar Freundlich, Langmuir, Temkin ve Dubinin-Radushkevich adsorpsiyon izoterm modellerine uygulanmıştır. Kullanılan boyar maddelerden ve gerçek atıksulardan özellikle renk gideriminde adsorpsiyonun etkin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Magnesium chloride flocculation of real textile industry wastewater from two factories and synthetic textile dyes; Basic Blue 41 (BB41), Basic Blue 3 (BB3), Vat Blue 3 (VB3), Vat Gren 1 (VG1), Vat Blue 4 (VB4), Direct Blue 71 (DB71) Reactive Blue 29 (RB29) have been studied and results were compared with conventional coagulant of Alum. Effects of pH and optimum dosages of Magnesium chloride have also been investigated. Results showed that Magnesium chloride was more effective at pH 11.5. The colour and COD removal efficiencies of Magnesium chloride were found better than Alum. Data from experimental Works were also applied to Freundlich, Langmuir, Temkin and Dubinin-Radushkevich adsorption isotherm models and related constants of each model were also calculated in order to determine the effect of adsorption. It was found out that adsorption plays important role during whole coagulation process for the removal COD and colour