Seyhan Ovası koşullarında iklim değişikliklerinin pamuk bitkisi üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi
Climate change effects on cotton production under the condition of Seyhan plain
  1. Tez No: 270606
  2. Yazar: ALPER BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Seyhan Ovası koşullarında iklim değişikliklerinin pamuk bitkisi üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve geleceğe yönelik eylem planlarının berlilenmesi amacıyla 2010 yılında yapılmıştır.Çalışmada pamuk bitkisinin, günümüz koşullarında su ve diğer gelişim etmenlerine karşı gösterdiği tepkinin eldesi ve gelecekteki iklim koşullarında meydana gelmesi olası tepkilerinin kestirimi için Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü deneme alanında, 2005-2008 yılları arasında yürütülen DIMAS projesinin 2006 yılı sonuçlarından yararlanılmıştır.Terch-Rams Bölgesel Atmosferik Model sonuçları kullanılarak gelecek koşullardaki iklim belirlenmiş ve Dssat versiyon 4.0.2 paket programı içerisinde bulunan Cropgro bitki simülasyon modeli gelecek yıllar için koşularak pamuk bitkisinin iklim değişikliklerine karşı tepkisi kestirilmiştir.2070-2079 yılları arasında artan sıcaklıklar ve CO2 miktarlarına bağlı olarak pamuk bitkisinin verimi %5 azalarak 3.578 kg/ha olacağı sonucuna varılmıştır. Biyokütlenin %8'lik bir artış ile 13.979 kg/ha olacağı sonucuna varılmıştır. Gelecek koşullarda hasat indeksinin %15 azalacağı belirlenmiştir. Cropgro bitki benzeşim modelinin pamuk bitkisinde Seyhan Ovası koşullarında yaprak alan indeksinin kestiriminde uygun bir model olmadığı belirlenmiştir. İklim değişikliklerine bağlı olarak pamuk bitkisinin boyunda %27 artış olacaktır. 2070-2079 yılları arasında pamuk bitkisinin su tüketiminde ilk çiçek açışından hasata kadar %5 önem düzeyinde farklılık görülmemiştir. 2070-2079 yılları arasında Aşağı Seyhan Ovası'nın sulanabilir pamuk alanlarında büyüme periyodlarında azalmalar olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyse probable effects of climatic changes on cotton production and determine activiy reports in the future under Seyhan Plain conditions in 2010.In this study, 2006 year activity reports of DIMAS Project which has been applied on Research Field of the Agricultural Structures and Irrigation Department used to determine reaction of cotton crop to water and other development factors at present and estimate reactions in the future.Terch-Rams regional climate model results used to determine future climate and Cropgro crop simulation model ran within Dssat 4.0.2 in the future conditions and impacts of climatic changes on cotton crop has been estimated.Depends of the CO2 enrichment and temperature rising cotton yield has estimated %5 decreased and obtained 3.578 kg/ha. Biomass was obtained 13.979 kg/ha with increase of %8. Biomass decreased with temperature rising but increased with CO2 enrichment. Harvest index increased about %15. It was obtained that Cropgro Model is not suitable model for estimating leaf area index in Lower Seyhan Plain conditions. Plant height increased %27.