Diazinonun subletal konsantrasyonlarının Pimpla turionellae L.'nın eşey oranı ve bazı biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri
Effects of sublethal concentrations of diazinon on sex ratio and some biochemical parameters of Pimpla turionellae L.
  1. Tez No: 270631
  2. Yazar: TAMER KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sunulan çalışmada farklı diazinon konsantrasyonlarının (0.01, 0.10, 0.25, 0.50 ve 0.75 ppm) P.turionellae'nın süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktiviteleri, protein ve glikojen miktarları ve eşey oranına etkileri meridik bir besin kullanılarak araştırılmıştır.SOD aktivitesi diazinondan önemli ölçüde etkilenmiştir. Özellikle deney periyodunun 72 ve 96. saatlerinde yüksek diazinon konsantrasyonları SOD aktivitesinin önemli ölçüde artmasına neden olmuştur. CAT aktivitesi diazinondan SOD ye göre daha az etkilenmiştir. CAT aktivitesinin denenen hiçbir konsantrasyonda kontrole göre düşmemiş olması önemli bir bulgudur. Bunun yanında CAT aktivitesinde uygulanan diazinon konsatrasyonuna ve uygulama süresine bağlı olarak artışlar meydana gelmiştir.Diazinon uygulaması P.turionellae'nın protein miktarını önemli ölçüde etkilememiştir. Glikojen miktarı deneyin 24 ve 48. saatlerinde diazinondan önemli ölçüde etkilenirken 72 ve 96. saatlerde önemli bir etkide bulunmamıştır. 24.saatte 0.01 ppm dışındaki dozlar glikojen miktarını önemli ölçüde azaltırken, 48. saatte 0.50 ppm diazinon, dişilerin glikojen miktarının kontrole göre önemli ölçüde artmasına neden olmuştur.Toplam ergin birey çıkış oranı besinin en düşük ve en yüksek dozda (0.01 ve 0.75ppm) diazinon içermesi durumunda önemli ölçüde azalmıştır. Toplam dişi çıkış oranı hemen hemen bütün konsantrasyonlarda azalmıştır. Diazinon erkek birey çıkış oranını önemli ölçüde etkilememiştir. Maksimum toplam ergin (%76.25) ve dişi (%53.75) çıkışları kontrol grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different concentrations of diazinon (0.01, 0.10, 0.25, 0.50 and 0.75ppm) on superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activity, protein and glycogen amount and the sex ratio of P. turionellae were investigated by using a meridic diet.SOD activity was affected significantly by diazinon treatment. Especially at 72th and 96th hours, high concentrations of diazinon caused an increase in SOD activity. CAT activity was less affected than SOD by diazinon treatment. One main finding in this study that tried concentrations of diazinon did not cause decreasing in CAT activity compared to control. Also, CAT activity showed increase depends on concentration and exposure time of diazinon.Diazinon treatment did not remarkably affect on protein amount of insects. Glycogen amounts were significantly affected by diazinon at 24th and 48th hours; however, it was not affected at 72th and 96th hours. At 24th hour, except 0.01 ppm of diazinon, all concentrations of diazinon caused a significant decrease in glycogen amount, while 0.5 ppm of diazinon caused an increase in glycogen amount of insect at 48th hour.Lowest (0.01ppm) and highest (0.75ppm) concentrations of diazinon caused significant decrease on total adult emergence ratio. Total female emergence ratio significantly decreased in almost of all diazinon concentrations. Diazinon did not considerably affect on male emergence ratio. Maximum total adult emergence (76.25%) and female emergence (53.75%) was observed in control group.