Ordu geleneksel evleri üzerine bir araştırma
An examination on the trational Ordu houses
  1. Tez No: 270634
  2. Yazar: ŞAFAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yapılan çalışma ile bugüne değin yalnızca tarihi hakkında çalışma yapılabilmiş olan Ordu İli'ndeki geleneksel konut dokusunun, Türk Evi içerisindeki yeri ve öneminin vurgulanmasının yanı sıra, geleneksel Ordu evlerinin önemli tipolojik özelliklerinin analizinden oluşmaktadır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, Ordu İli'nin fiziksek ve tarihi özellikleri, geleneksel mimari kavramı, Geleneksel Doğu Karadeniz Evleri genel özellikleri ve Geleneksel Ordu Evlerinin genel özellikleri tanıtılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde yapılan çalışmalar kısmında, çalışma alanı ve ev örneklerinin seçimi, kullanılan yöntem ve teknikler, tipolojik çalışma ve amacı, evlere ait saptama çalışması ve evlere ait özelliklerin analizi ve tabloların oluşturulması yer almaktadır.Üçüncü bölüm bulgular ve irdeleme kısmında, evlerin yerleşim özellikleri, plan özellikleri, tipleri ve elemanları, cephe oluşumunu etkileyen elemanlar, yapım tekniği ve malzeme kullanımı altında yapılmıştır.Son kısımda ise sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study covers to inspect general architectural characteristics of traditional houses in Ordu city which has been studied only historical view and analysis of important typological characteristies of traditional Ordu Houses. Moreover, in this study, the place and importance of traditional Ordu Houses in Turkish Houses are emphasized.The thesis is formed by four parts.In the first part, physical and historical characteristics of Ordu city, the concept of traditional architecture, common characteristies of traditional East Black Sea houses and traditional Ordu houses are explained.In the second part, study plan and choice of house models, use of technique and methods, typological analysis, analysis of house characteristics and forming of charts are explained.In the third part, the general layout properties, plan and facade types of houses, their tissue, construction technique, construction materials, components of influencing facede are analysed.In the fourth part, there are obtained results.