Tercan (Erzincan) rekristalize kireçtaşlarının mermer olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Reserch on usabilitiy of limestones of Tercan (Erzincan) as marble
- Tez No: 270641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Erzincan (Tercan) yöresi mermerlerinin tekno-mekanik özelliklerininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Erzincan ili Tercan ilçesi, Demirkapı Köyü'ndebulunan Granit Mermer & Madencilik Ltd. Şti.'ne ait olan mermer ocağı incelenmiştir.Çalışma alanında Kretase yaşlı Anadolu volkano-sedimanter seri yüzeylenmevermektedir.Üretim açık işletme olarak, basamak yöntemiyle yapılmaktadır. İşletmeye yüzeydebirkaç metrelik bir zonun sıyrılması ile başlanmıştır. Elde edilen blok boyutu genel olarak150*75*20 m civarındadır.Çalışma sahasından alınan mermer numuneleri üzerinde, Karadeniz TeknikÜniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı MeslekYüksek Okulu Kaya ve Zemin Mekaniği laboratuarlarında deneyler gerçekleştirilerektekno-mekanik özellikler belirlenmiştir.Laboratuarda yapılacak deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere mermer ocağındanblok numuneler alınmıştır.Bu deneyler sonucunda, eğilme dayanımı 141.44 kg/cm2, darbe dayanımı 28 kg/cm2,tek eksenli basınç dayanımı 763.35 kgf/cm2, böhme aşınma dayanımı 10.04 cm3/50 cm2,porozite değeri % 0.34, don sonrası ağırlık kaybı %0.25, ıslanma ? kuruma sonrası ağırlıkkaybı %0.06, birim hacim ağırlığı 2.69 g/cm3, Schmidt sertliği 43.2, özgül ağırlık 2.72olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study interest in determining of tecno-mechanical properties of Erzincanmarbles. In this intention, Granit Marble Mining Company?s quarry that are presentErzincan city were investigated.The geological unit in the studied area are the Cretaceous aged Anatolia volcanosedimentaryseries.Production methods is open surface step in the area. Obtained block size is about150*75*20 m.The samples taken from the marbles quarry were used for some experiments hadbeen realized at the Rock Mechanic and Soil Mechanic Laboratory of Karadeniz TecnicalUniversity Geology Engineering Department and Dokuz Eylül Universitiy TorbalıVocational School. Also techno-mechanical properties were determined.Block samples were collected to perform for laboratory tests.At the results of these tests, bending strength is 141.44 kg/cm2, stroke strength is 28kg/cm2, unconfined compression strength is 763.35 kgf/cm2,böhme surface strength is10.04 cm3/50 cm2, porosity is % 0.34, weight loss after freezing ? thawing test is %0.25,weight loss after wetting ? drying test is %0.06, unit weight is 2.69 g/cm3, schmidt strengthis 43.2, density: 2,72.