İlköğretim 8. sınıf ?kuvvet ve hareket? ünitesinde ?zenginleştirilmiş 5e öğretim modeli?ne göre rehber materyaller tasarlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Design, implementation and evaluation of the guided materials based on the ?enriched 5e instructional model? for the elementary 8th grade 'force and motion' unit
- Tez No: 270642
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programında yer alan `Kuvvet ve Hareket' ünitesine yönelik, çeşitli öğretim yöntem ve tekniklerinin bir arada kullanıldığı ?5E Öğretim Modeli?ne dayalı öğretmen ve öğrenci rehber materyalleri geliştirmek ve bu materyallerin etkililiklerini irdelemektir. Bu çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. İlk olarak; ?yüzme?, ?batma?, ?kaldırma kuvveti? ve ?basınç? kavramaları ile ilgili literatürdeki kavram yanılgıları belirlenmiştir. İkinci olarak araştırmacı ilgili kavramların öğretimi konusunda gerçek bir sınıf ortamında deneyim kazanmış ve araştırma sürecini tasarlamıştır. Üçüncü olarak; kavram yanılgıları ve olası nedenleri dikkate alınarak çalışmada kullanılan rehber materyaller tasarlanmıştır. Sonrasında öğretim materyali, öğretmen rehber materyali, İki Aşamalı Kavramsal Yapılardaki Farklılaşmayı Belirleme Testi (KYFBT), Kavramlar Hakkında Mülakat (KHM) soruları ve yarı yapılandırılmış gözlem formu geliştirilmiş ve pilot uygulamaları yapılmıştır. Son olarak da; çalışmanın asıl uygulaması yapılmış olup, öğrencilerin kavramsal yapılarındaki farklılaşmayı belirlemek için KYFBT ön, son ve geciktirilmiş son test olarak deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Ayrıca, kavramsal farklılaşmanın düşük, orta ve yüksek düzeyde gerçekleştiği deney ve kontrol grubundan toplam 12 öğrenciyle KHM yapılmıştır. Öğretim materyallerinin uygulama sürecinin etkililiğini belirlemek için; uygulama öğretmeninin ve öğrencilerin görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a student and a teacher guided materials based on 5E teaching model enriched with various teaching learning and techniques for ?Forces and Motion? unit at the elementary 8th grade Science and Technology Curriculum and evaluate the effectiveness of these materials. Quasi-experimental research design was used in this study. Firstly, misconceptions about ?floating?, ?sinking?, ?buoyancy force? and ?pressure? concepts were determined from the related literature. Secondly, the researcher gained experiences in a virtual classroom environment regarding to teaching the related the concepts and designed the research process. Thirdly, the guided materials were prepared by considering the misconceptions and their possible reasons. After that, teaching material, teacher guided material, Two Tiered Test for Determining Differentiation in Conceptual Structure (DDCST), Interview Questions about Concepts (IQC) and semi-structured observation form were developed and the pilot studies were conducted. Finally, the main study was actually performed and the DDCST were applied to the experimental and control groups as pre, post and delayed-post test to determine the differentiation of students? conceptual structure. Moreover, the IQC was conducted with total 12 students in the experimental and control groups who performed low, medium and high levels of conceptual differentiation. The Practice teacher?s and the students? ideas have been taken to determine the effectiveness of the teaching materials during the application process.