Substitue konumda benzotiazol halkaları içeren yeni ftalosiyaninlerin mikrodalga ortamında sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel metal free and metallo- phthalocyanines containing substituted benzothiazol moieties in microwave irradiation media
  1. Tez No: 270648
  2. Yazar: AYŞE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEĞİRMENCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, literatürde kayıtlı olmayan yeni bir tip ftalosiyanin bileşiği ve bu yeni bileşiğin kompleksleri sentezlendi. 2-aminobenzentiol (1) ile 4-hidroksibenzaldehit (2) in reaksiyonu sonucu 4-(1,3-benzotiazol-2-il)fenol (3) bileşiğin elde edildi. 4-(1,3-benzotiazol-2-il)fenol (3) ile 4-nitroftalonitrilin (4) reaksiyonu sonucu 4-[4-(1,3-benzotiazol-2-il)fenoksi]ftalonitril (5) bileşiği elde edildi. Bu bileşiğin 2-(dimetilamino)etanol ile reaksiyonu sonucunda metalsiz ftalosiyanin (6) elde edilmiştir. Daha sonra (5) bileşiğinin 2-(dimetilamino)etanol içerisinde Ni, Pb, Zn ve Cu tuzları ile ayrı ayrı reaksiyonu sonucu metalli ftalosiyaninler (7), (8), (9), (10) sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları IR, 13C-NMR, 1H-NMR, ve MS spektral verileri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, A new type soluble phthalocyanine and its complexes not recording in literature were synthesized. 4-(1,3-benzothiazol-2-yl)phenol (3) was prepared by the reaction of 2-aminobenzenethiol (1) with 4-hydroxybenzaldehyde (2). 4-[4-(1,3-benzothiazol-2-yl)phenoxy]phthalonitrile (5) was prepared by the reaction of 4-(1,3-benzothiazol-2-yl)phenol (3) with 4-nitrophthalonitrile (4). The metal free phthalocyanine was synthesized from compound (5) in dimethylaminoethanol. Metallophthalocyanines (7), (8), (9), (10) were sythesized by the reaction of compound (5) in dimethylaminoethanol with Ni, Pb, Zn, Cu salts, respectively. The structures of the synthesized compounds were identified by using IR, 13C-NMR, 1H-NMR, and MS spectrometers.