Arsa düzenlemesine üç boyutlu değer esaslı bir yaklaşım
Based approach to regulation for three-dimensional plot
  1. Tez No: 270649
  2. Yazar: HAKAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Arsa ve Arazi Düzenlemesi, imar planı uygulama araçlarından birisidir. 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18 inci madde uygulamasında ?alan eşitliği? yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda, düzenleme bölgesi içerisinde hamur haline getirilen kadastro parselleri, DOPO kadar kesintiye uğratılarak tahsis alanı elde ediliyor. Dağıtım aşamasında ise, belirli kriterlere bağlı kalarak yine bir parsel almak veya hisseli parsel almak şartıyla parselasyon yapılır. Düzenlenen parselasyon haritası sonucunda, parsel sahipleri kar veya zarara uğrayabiliyorlar. Düzenleme sonrası durumda üretilen imar parselleri bir takım nedenlerden dolayı değer artışına veya azalışına uğrayabiliyorlar. Bu durum mevcut sistemde meydana gelmesi doğaldır. Adaletli bir Arsa ve Arazi Düzenlemesi için, Düzenleme Öncesi durumun Düzenleme Sonrası duruma paralel olması gerekir. Yapılan Arsa ve Arazi Düzenlemesi uygulamasında ?alan eşitliği? yerine ?birim değer? yönteminin kullanılması daha adaletli olacaktır. Birim değer metodunu oluştururken kullandığım yöntem ise, Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan çıkarılmış olan ?şerefiye hesabı? yönteminden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Regulation of land and the land, is one of the development plan application tools. Land application of Article 18 of the Law No. 3194“field equations”method is applied. Studies, regulations were brought into the region within the dough cadastral parcels, DOPO assigned area until the interruption is achieve. In the deployment phase, however, dependent upon certain criteria to receive a parcel or parcels to shareholding Parceling is provided. As a result of organized Parceling maps, parcel owners can profit or incur losses. Zoning regulations are made in the case of parcels for a number of reasons can undergo an increase or decrease the invention. In this case, the current system is a natural occurrence. Land and land for a fair arrangement, Arrangement of the Regulatory Pre-conditions Post-conditions must be parallel. Land and Land Regulation application made,“the equality”instead of“unit value”method will be used more equitably. I used the method of generating unit value method, which was removed from the Condominium Act“goodwill account”method consists of.