Kızılötesi hava fotoğraflarından bina detaylarının belirlenmesi
Infrared aearial photographs to determine details of the building
- Tez No: 270647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları ve uydu görüntülerinden otomatik obje belirleme coğrafi bilgi teknolojileri uygulamaları için büyük önem arz etmektedir. Bu uygulamaların en önemlileri arasında bina ve yolların tespit edilmesi yer almaktadır. Tespit edilen binalar Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) için bir temel veri kaynağı olmasının yanı sıra şehir ve doğal afet planlaması, altyapı gelişimi, haberleşme hatlarının kurulması ve benzeri birçok kentsel uygulamada da kullanılmaktadır. Binaların belirlenmesinde önemli veri kaynağı olan dijital hava fotoğrafları, yüksek konumsal çözünürlüğe sahip olmakla birlikte kalıcılık ve geniş spektral çözünürlük gibi özellikleriyle de birçok çalışmada sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bina ve yol detayları kızılötesi hava fotoğrafları üzerinden çıkarılması amaçlanmıştır.Bina ve yol detay bilgilerinin çıkarılması amacıyla, üç farklı yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler, Region Growing (Alan Büyütme), Mean-Shift (Ortalama Değişkenli) ve Watershed (Havza) Segmentasyon yöntemi olup, bu yöntemlerle detaylar çıkarılmıştır. Literatürde kenar belirlemede en iyi sonuç veren yöntem olmasından dolayı çalışmada Canny filtresi kullanılmıştır. Bu filtre görüntüye uygulandığında kenarların diğer nesnelerden keskinleştirilmesini/ayrılmasını sağlamaktadır. İlgili metotlar Matlab yazılımında yazılan kod ile çalıştırılmış ve seçilen görüntüler üzerinde uygulamalar yapılmıştır.Kontrol için sonuç görüntü, orijinal görüntünün gri tonuna çevrilmiş görüntü ile çakıştırılmıştır. Buna bağlı olarak Mean-Shift (Ortalama Değişkenli) segmentasyon yönteminin tespit ettiği bina sayısının diğer yöntemlere göre daha fazla olduğu ortaya konmuştur.Bu çalışma, kızılötesi hava fotoğraflarından bina detaylarının otomatik olarak belirlenebileceğini ve görüntü işleme teknolojisinin bu amaca yönelik olarak en uygun yöntem geliştirmesi açısından büyük katkı yapabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, high-resolution aerial photographs and satellite images to automatically identify objects and applications of modern geographic information technologies is of great importance. Among the most important of these applications includes buildings and road to be identified. Buildings identified, the underlying date sources for geographic information systems creates.In addition to this ,city planning and natural disasters,infactructure development ,the establishment of communication lines and the like used in many urban applications. Building an important data source for determining the digital aerial photographs, but retention of high spatial resolution and broad spectral features, as well as resolution is often used in many studies. This study, building and road details were discovered through aerial photography.Detailed information on the purpose of building and road extraction, three different methods are used. These methods, Region Growing, Mean-shift, and Watershed Segmentation, and details were discovered by this method. Set aside the best results in the literature because the method used to study Canny filter. Applying these filters on the image of other objects of the sharp edges to facilitate separation provides. Methods related to code written in Matlab software and the image on the applications were executed.Results for image control, the original image converted to grayscale images overlap with, Mean-shift segmentation methods from the methods used to determine the number of buildings higher than other methods that have been revealed.This study details the building of infrared aerial photographs and image processing technologies can be automatically determine the most appropriate method has provided a significant contribution in terms of development.