Sarıçam (Pinus sylvestris L.) ağaç hacim tablolarının düzenlenmesi
Construction of tree volume tables of scots pine
  1. Tez No: 270666
  2. Yazar: SERVET PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin hem orman varlığı hem de ekonomik değer bakımından önemli orman ağacı türlerinden biri olan Sarıçam (Pinus sylvestris L.)'ın tek ve çift girişli ağaç hacim tabloları düzenlenmiştir.Tek ve çift girişli ağaç hacim tablolarını düzenleyebilmek amacıyla muhtelif yetişme ortamı ve meşcere koşullarından yetişen 90 adet örnek ağaçtan gövde analizi verisi alınmış ve ilgili ölçümleri yapılmıştır. Söz konusu 90 adet gövde analizi örneğinden 965 adet veri türetilerek ağaç hacim modellerinin geliştirilmiş, bu ağaçların kesim yaşındaki gerçek kabuklu değerleri ise geliştirilen hacim modellerin genel bazda sarıçam meşcerelerine uygunluğunun denetlenmesinde kullanılmıştır.Uygun hacim modelinin belirlenmesinde Ortalama Hata, Ortalama Mutlak Hata, Hataların Standart Sapması, Açıklanan Varyans Yüzdesi, Toplam Hata Yüzdesi ve Ortalama Mutlak Hata Yüzdesi gibi ölçütlerden yararlanılmıştır. Ardından 0.05 önem düzeyinde yapılan uyguluk denetimi ile, gerek tek girişli gerekse çift girişli ağaç hacim denklemlerinin Türkiye sarıçam ormanlarına uygun olduğu sonucuna varılmıştır.Tek girişli ağaç hacim tablosu yukarıda sözü edilen ölçütlere göre en uygun olarak belirlenen V = b0 + b1 D + b2 D2 denklemine göre düzenlenirken, çift girişli ağaç hacim tablosu ise V = b0 + b1 D + b2 D2 + b3 H + b4 D2H denklemine göre düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scots Pine is an important tree species in Turkey as both forest assets and also its economical value. In this study, single entry and double entry tree volume tables of Scots Pine have been constructed.In order to constructing single entry and double entry tree volume tables, total 90 sample trees from different site and stand conditions were cut down and collected stem analysis data. Using these stem analysis data, 965 pieces of data were derived and were used to develop tree volume models. In addition, these stem analysis data are used to check the validation of these models for the Scots Pine stands at general basis.In order to determination of the suitable volume model, six performance criteria such as Average Residuals or Bias, Average Absolute Residual, Standart Deviation of the Residual or Precision, Percent Variation Explained, Percent Total Error and Percent Absolute Mean Error are consulted. After the validation of both single entry and double entry tree volume equation for Scots Pine stands controlled in Turkey at 0.05 significant level. As a result both equations are suitable for Scots Pine stands in Turkey.Single entry and double entry tree volume tables are constructed according to equations respectively V = b0 + b1 D + b2 D2 and V = b0 + b1 D + b2 D2 + b3 H + b4 D2H