Ökseotu (Viscum album L.)'nun sarıçam (Pinus sylvestris L.) odununda bazı fiziksel ve mekanik özellikler üzerine etkisi
Effect of mistletoe ( Viscum album L. ) on some physical and mechanical properties in pinus sylvestris wood
  1. Tez No: 78182
  2. Yazar: HATİCE TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Çalışmada; sarıçam odununa arız olan Ökseotu (Viscum album L.yn\m bu tür odunun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bunun için örnekler Gümüşhane-Torul bölgesinden alınmış ve deneyler standartlara uygun olarak hazırlanmış örnekler üzerinde yapılmıştır. Fiziksel özelliklerden; tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, hacim-yoğunluk değeri ve odunun hacimsel daralma ve genişleme miktarları belirlenmiştir. Mekanik özellikler için; liflere paralel yönde basınç direnci, eğilme direnci, dinamik eğilme (şok) direnci, eğilmede elastiklik modülü, makaslama direnci ve Brinell-sertlik değerleri belirlenmiştir. Elde edilen verilerden; normal sarıçam odunu ile ökseotunun arız olduğu sarıçam odununun fiziksel ve mekanik özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmış ve istatistiksel anlamda değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; ökseotunun sarıçam odununun fiziksel özelliklerini etkilediği, mekanik özelliklerden basınç direnci, eğilme direnci ve şok direnci üzerinde önemli oranda etkili olduğu, makaslama direnci ile Brinell-sertlik direnci üzerinde daha az etkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar; aynı ağaç türü ve benzer anatomik yapıya sahip ağaç türleri odunları üzerinde yapılmış olan diğer çalışmalarla karşılaştınlmıştır. Elde edilen bulgulardan yararlanarak ökseotu arız olmuş sarıçam odununun kullanım yerleri hakkında önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sarıçam, Ökseotu, Mekanik özellikler, Fiziksel özellikler VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; some physical and mechanical properties of Pinus {Pinus sylvestris L.) wood were investigated, mat was parasited by Viscum album L. Test samples were obtained from Gümüşhane-Torul area. Then they were prepared according to standarts. In this study pysical properties of Pinus sylvestris wood were studied air and oven dry specific gravities, volume, density value and higyroscopicity. İn addition some mechanical properties of Pinus sylvestris wood were also investigated such as compression strength parallel to the grain, static bending strength, modulus of elasticity, impact strength, shear strength and values of Brinell- hardness were determined. According to the invention of this study, some proposal was given about usage of Pinus (Pinus sylvestris L.) wood parazited by mistletoe (Viscum album L.) According to obtained this results; between control and test specimens were different mechanical and physical properties significal level. The result of this study; It founded that mistletoe (Viscum album L.) effected the physical properties of Pinus sylvestris 's wood as to mechanical properties the compression strength parallel to grain, bending and impact strength have been effected considerable, shear and Brinell-hardness strength has been effected low. The results, compare to literature (same species and other species hava similar anatomical structure). Key Words : Pinus sylvestris L., Viscum album L., Mechanical properties, Physical properties vn