Başçatak (Akdağmadeni) yöresi Sarıçam ağaçları (Pinus sylvestris l.) için tek ve çift girişli ağaç hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Developing single and double tree volume equations for scots pine trees: A case study in Başçatak (Akdağmadeni) forests
- Tez No: 561649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ERCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Ülkemizin hem orman varlığı, hem de ekonomik olarak büyük bir öneme sahip türlerinden olan Sarıçam (Pinus sylvestris L.)'ın Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü, Akdağmadeni Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Başçatak Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan sarıçam meşcerelerindeki ağaçların hacimlerini modellemek üzere tek girişli ve çok girişli ağaç hacim denklemleri geliştirilmiştir. Tek girişli hacim denklemleri için 6 ve çift girişli ağaç hacim denklemleri için ise 27 farklı fonksiyon, çeşitli başarı ölçütüne göre karşılaştırılmıştır. En başarılı olarak belirlenen tek girişli ağaç hacim denklemi, hacim gelişimindeki değişimin %93.10 ve çift girişli ağaç hacim denklemi ise %98.10'u tahmin etmiştir. Geliştirilen hacim denkleminin tek bir ağacın hacim tahmininde kullanılması ile oluşacak hata yüzdesini ifade eden Ortalama Mutlak Hata Yüzdesi değeri; tek girişli denklem için %13.8811 ve çift girişli denklem için ise %7.1573 olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte, hacim denkleminin çok sayıda ağaçta hacim tahmininde kullanılması durumundaki hata yüzdesini ifade eden toplam hata yüzdesi değeri ise tek girişli hacim denklemi için % -0.3975 ve çift girişli hacim denklemi için ise % -5.27x10-14 olarak hesaplanmıştır. En başarılı olarak belirlenen tek ve çift girişli ağaç hacim denklemlerinin verilerin alındığı meşcerelere uygunluğu, ormancılık literatüründe yeni bir metot olan ve kullanımı öne çıkan“Equivalence”testi denetlenmiş ve geliştirilen tek ve çift girişli ağaç denklemlerinin Başçatak Orman İşletme Şefliklerindeki Sarıçam meşcerelerine uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, single entry and double entry tree volume equations have been constructed to model individual tree volume of Scots Pine (Pinus sylvestris L.) trees located in the Başçatak Plannig Unit, Akdağmadeni Forest Enterprise, Kayseri Forest District Directorate, in which has great importance in terms of both forest areas and economical value. The six functions for single entry volume equations and twenty-seven functions for double entry volume equations were compared by the fitting performance criteria. The best predictive single entry and double entry volume equation accounted for 93.1% and 98.10 % of the total variance at volume prediction, respectively. The best predictive single and double entry volume equations were decided to be appropriate for the studied Scots pine trees by testing independent data. Percentage Absolute Mean Error, which represents the percentage of error when the volume equation developed is used in the estimation of a single tree, were calculated as 13.8811% for single entry equation and 7.1573% for double entry equation. However, the percentage total error representing the percentage of error in the case of the volume equation being used in the estimation of the volume in a large number of trees was calculated as -0.3975% for single entry volume equation and -5.27x10-14% for double entry volume equation. The best predictive single-and double-entry tree volume equations were validated to the stands, which the study data were obtained in the stands, by using“Equivalence”test, a new method in the forestry literature, and these single-and double-entry tree equations were found to be suitable for the Scots pine forests in Başçatak Plannig Unit.