Parke tercihinde tüketici davranışlarının ve laminat parkelerin tercih edilme nedenlerinin cinsiyet açısından araştırılması (Bursa ili merkez ilçeleri örneği)
The study of consumers behaviour on preference of parquet and reasons of preference laminate parquet in point of sex (model of central districts of Bursa province)
- Tez No: 270677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde her alanda olduğu gibi zemin kaplamaları alanında faaliyet gösteren işletmeler arasında da yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet ortamında işletmeler, kazançlarını arttırabilmek, hayatta kalabilmek, benzer ürünler arasında fark yaratabilmek için asgari uyum şartlarını sağlamanın da ötesinde, değişim süreci ile birlikte ortaya çıkan yeni tüketici eğilimlerini yakalamak ve farklılıklarını ortaya koymak durumundadırlar. Tüketici eğilimlerini anlamak için de ilk önce tüketicinin ihtiyaç, istek ve beklentilerini, hareket tarzlarını ve davranışlarını bilmek gerekir.Bu çalışmada tüketicilerin ahşap ve ahşap esaslı döşeme kaplama (parke) tercihlerini ve kullanımlarını, parkeyi niçin satın almaya karar verdiklerini, malı kullanırken ve kullandıktan sonraki tutumlarını, tüketicilerin hareket tarzlarını, aile içinde erkek ve kadın tüketicilerin davranış özelliklerini ve tüketicilerin laminat zemin kaplamasını tercih etme nedenlerini (laminat parkede aradıkları özellikleri) belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmada kullanılan anketler, Bursa iline bağlı olan Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerindeki 475 tüketiciye yüz-yüze anket yöntemi ile uygulanmıştır. Uygulanan anketlerden 450'si araştırma kapsamına dahil edilmiştir.Sonuç olarak, zemin kaplama tercihi, kullanımı, beklentileri, şikayetleri ve laminat parkelerdeki aranılan özellikler, aile içinde kadın ve erkeklerin tercihlerine göre değişmektedir. Mal ve hizmet üreten işletmelerin tüketici davranışlarını sağlıklı bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Like in all sectors, there are intensive competitions among enterprises in flooring sector too. The enterprises in this competition atmosphere must show their differences and new consumer tendencies in order to increase their profits, to survive, to create different perceptions on the similar products. In order to make out the consumer tendicies, firstly we have to find out the needs, desires and expectations, manners and behaviours of the consumers.Purpose of this study is to determine the preferences about wood and wood-based flooring (parquet) of the consumers, their using flooring, why they decided to buy it, their attitudes before and after they bought it, their manners, behavioral characteristics of female consumers, and reasons (required features of laminate floor) of consumers for the usage of laminate.Questionnaire which was used in this research had been implement to four hundred and seventy-five consumers with face to face survey method who are live of Nilüfer, Yıldırım and Osmangazi Districts related to Bursa city. Four hundred and fifty of the distributed questionare counted in the scope of this research.As a result, the preference, expectations, complaints and usage of flooring and required features of laminate floor have been changing according to men?s and women?s preference in family. Firms which produce goods and services are required to adequately determine the behaviour of consumers.